Hatay/Erzin’deki Epiphaneia Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkıyor

0
16

Lütfü Savaş; “Şehrimizdeki Dünya Harikalarının İnsanlıkla Buluşturulmasını İstiyoruz”

Hatay’ın Erzin ilçesinde yer alan ve antik isimlerinden biri İssos olan ovada bulunan Epiphaneia (Epifaneya) Antik Kentinin gizemini aydınlatmak için çalışmalar başladı. Hatay Arkeoloji Müzesi yetkilileri ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bilim insanlarının yürüttüğü çalışmaya Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan da destek geldi.

Hatay MKÜ akademisyenleri Doç. Dr. Banu Özdilek ve Dr. Onur Tıbıkoğlu ile birlikte alanı ziyaret eden Başkan Savaş, hem antik kent kalıntılarını inceledi hem de yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Kazıların hızlı bir şekilde ilerlemesini de isteyen HBB Başkanı Savaş, çalışmalar için personel desteği sağlayacağını ve kentin değerlerine sahip çıkacaklarını da bildirdi.

“Çalışmalara 12 Ay Boyunca Destek Vereceğiz…”

Hatay’ın dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğuna işaret eden Başkan Savaş; “Medeniyetle Şehri Hatay’ımız dünyanın ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi. 50 bin yıl önce insan ayak izine rastlanılan bir şehirde yaşıyoruz. Buranın değerlerinin hem çıkarılması hem yaşatılması hem de dünyaya tanıtılması gerekiyor. Hocalarımız bu tarihi alanı dünyaya açmak istiyor. Biz de HBB ve Erzin Belediyesi olarak çalışmalara 12 ay boyunca destek vereceğiz” açıklamalarında bulundu.

“Şehrimizde Yaşayan Eski Medeniyetlerin Ne Yaptıklarını Öğrenmek İstiyoruz

Kentin yeraltında kalan zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak istediklerini de belirten Savaş; “Geçmişini bilmeyen, geleceğini tayin edemez. Biz de şehrimizde yaşayan eski medeniyetlerin ne yaptıklarını öğrenmek istiyoruz. Öğrendiklerimiz ticarette ve turizmde insanlarımızın gelirine katkı sağlasın istiyoruz. Hatay’ın neresine dokunursanız tarih fışkırıyor. Bu tarihi dünyayla buluşturmak, turizme katkı sağlamak ve toplumumuzun ekonomik gelirine katkı sunmak için bu alanı sahiplenmeliyiz. New York Times dünyada gezilecek 52 yerden bir tanesinin Antakya ve Müze Otel olduğunu okurlarıyla paylaştı. Şehrimizdeki dünya harikalarının insanlıkla buluşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Özdilek: “HBB’nin Desteğiyle Hatay’ın Turizmine Katkı Sağlayacak

Akademisyen Doç. Dr. Banu Özdilek ise Epiphaneia Antik Kentinin kültüre, sanata ve ekonomiye çok önem verdiğini belirterek, kazılarda çok amaçlı salon ile müzik odasının bulunduğu çok geniş alanların ortaya çıktığını ifade etti.

Alanın çok zengin yapılara sahip olduğuna dikkat çeken Özdilek; “Bu alan, metrelerce devam eden başlıklarla süslenmiş. Mozaik ve mermerler ile bezeli alan toprağın altında kazılmayı bekliyor. Burası HBB’nin desteğiyle Hatay’ın turizmine büyük katkı sağlayacak bir kent. Adının duyulması ve projelerin yapılması çok önemli” dedi.

Antik Kentte Demokrasinin Simgesi: ‘Meclis Binası’

Epiphaneia Antik Kentinde öne çıkan yapıların başında “bouleterion” denen meclis binası ile “odeon” olarak adlandırılan konser salonu geliyor.

Günümüzden 2000 yıl öncesine giden meclis binası ve aynı zamanda müzik salonu işleviyle kullanılan yapı, Kilikya Bölgesinde sınırlı sayıda yer alan bouleuterion/odeion’un ayakta korunmuş örneği olarak öne çıkıyor.

Müzik, Kültür ve Sanat Hepsi İç İçe

Bilim insanları, meclis binasının olmasının Epiphaneia’nın demokratik bir yapıyla yönetildiğine, konser salonunun olmasının da sanata önem verdiklerine dikkat çekiyor.

Müzik salonunun akustiği için üzerinin tonozla örtüldüğünü vurgulayan arkeologlar, kazı çalışmalarındaki hedeflerinin sağlamlaştırma ve restorasyon olduğunu ifade etti. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here