Hatay Barosu Yeni Binasına Kavuştu

0
14

Depremzedelere Yönelik Adli Yardım Hizmetlerinin Kapsamı Genişliyor

İsveç’in sağladığı fonla UNDP tarafından inşa edilen yeni bina, hassas grupların adalete erişim olanaklarını genişletmek için Türkiye Barolar Birliği ile kurulan ortaklık kapsamında açıldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Adalet Bakanlığı, yıkıcı depremlerde hasar gören Hatay Barosu binasının yerine inşa edilen yeni binanın açılışını yaptı. Afet sebebiyle mal kaybı yaşayan ya da yaralanan ve genellikle yasal haklarından habersiz olan binlerce depremzedeye hukuki yardım sağlanmaya bundan böyle yeni binada devam edilecek.

İki katlı, 498 metrekarelik depreme dayanıklı yeni bina, İsveç’in sağladığı 328.000 ABD doları tutarındaki mali destekle UNDP tarafından sadece üç ayda inşa edildi. Finansman, UNDP, TBB ve Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir devam eden ve başta toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurlarına yönelik destek verilmesi olmak üzere adli yardım hizmetlerini genişletmeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan ortak girişiminin son aşaması kapsamında sağlandı.

Hatay şehir merkezinde İsveç Büyükelçisi Malena Mård, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, TBB Başkanı Erinç Sağkan ve Hatay Barosu Başkanı Erhan Nizamoğlu’nun katılımıyla bir kurdele kesme töreni düzenlendi.

Büyükelçi Mård; “İsveç olarak, bu yeni bina için finansman sağlamaktan gurur duyuyoruz. Normal zamanlarda da hayati öneme sahip bir destek olan adli yardımın önemi, Hatay’ı derinden etkileyen felaketin ardından iki katına çıkmış durumda” dedi.

Hatay’da meydana gelen depremlerde 27.000’den fazla kişi hayatını kaybetti ve binaların yüzde 71’i hasar gördü; yapıların yüzde 48’i ya çöktü ya da yıkım gerektirecek derecede hasar gördü. Konutların yıkılması, çok sayıda insanın yerinden edilmesine yol açtı. 300.000 kişi, diğer bir deyişle afet öncesi nüfusun yaklaşık yüzde 18’i halen konteyner kentlerde, çadırlarda veya diğer geçici barınma yerlerinde yaşıyor.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Vinton; “Felaket, yıkımın yanı sıra mülkiyet hakları ve tazminat konusunda da büyük bir belirsizliğe yol açtı. Ayrıca, savunmasız insanlar için yeni riskler ortaya çıktı ve kadına yönelik şiddetin yaygınlığı arttı. Yeni binada, bu sorunların çözümüne yönelik ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olunacağına inancımız tam” dedi.

TBB Başkanı Sağkan; “Adli yardım sağlayıcılarının dava yükünün depremler nedeniyle önemli ölçüde arttığı bu dönem, aynı zamanda bu hizmetleri sunmakla görevli baroların ihtiyaç duyulan hizmetleri sağlayacak kaynaklardan yoksun hale geldiği bir dönem oldu. Hatay’a kazandırılan yeni bina, bu boşluğu doldurmaya yönelik ilk adımlardan biri” dedi.

Açılışı yapılan yeni bina, 2015 yılında başlatılmış olan ortak bir girişime dayanıyor. Bu ortak girişim kapsamında elde edilen sonuçlar arasında, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalma riski altındaki kadınlara hizmet vermek üzere Samsun, Balıkesir, Denizli, Antalya, Mardin ve Rize’de altı adet ‘Şiddet Mağduru Destek Merkezi’ kurulması; şiddete maruz kalan bireylere uzmanlaşmış adli yardım hizmetleri sunmak üzere 420 avukatın eğitilmesi; ve şiddet mağdurlarına yardımcı olacak avukatların eğitimi için TBB tarafından kullanılacak uzaktan eğitim sisteminin kurulması yer alıyor.

İsveç Büyükelçisi Hatay ziyareti sırasında, UNDP tarafından İsveç finansmanıyla yürütülen bir program kapsamında 2023 yılında “deprem sonrası toparlanmaya yönelik hibe” alan bazı küçük işletme sahipleriyle de bir araya geldi. İsveç, depremin ardından toparlanma çabalarını desteklemek üzere UNDP’ye toplam 15 milyon ABD doları tutarında mali destek sağladı. UNDP ise bu fonun 10 milyon ABD doları tutarındaki kısmını depremden etkilenen 11 ilde, yüzde 42’si kadınlardan oluşan toplam 4.616 girişimciye dağıttı. İsveç tarafından sağlanan fon ayrıca yaşlılara ve engellilere yönelik bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve belediyelerin atık yönetiminin iyileştirilmesine yardımcı olmak için de kullanıldı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here