Gazeteci Uğur Dündar Antakya’daydı!

0
100

uğur dündar“Bu Hükümet Döneminde, Türkiye’de Artık En Ucuz Şey İnsan Canı Olmuş”

Gazeteci Uğur Dündar, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel ile birlikte Hatay’a geldi. Antakya Ticaret Borsası (ATB) toplantı salonunda Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Gazeteci Dündar; “Bu hükümet döneminde, Türkiye’de artık en ucuz şey insan canı olmuş” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Başbakanın Mısır’da yaşanan olaylar sırasında, Mısır’ı göstermeyen kanallardan şikâyet ederken, Gezi Parkı olayları sırasında penguen belgeseli koyan kanallardan şikâyet etmediğini hatırlattı.

Hatay’daki kardeşliğin herkese örnek olması gerektiğini ve Hükümetin bunu desteklemek yerine, bozmak için elinden geleni yaptığını ileri süren Sertel; “Başbakan çifte standart uyguluyor. Reyhanlı Kaymakamıyla fotoğraf çektirenlerin Özgür Suriye Ordusu için çalıştıkları ortaya çıktı. Hükümetin bu mezhepsel siyaseti, Ortadoğu’da büyük bir mezhepsel savaşa sebep olabilir. ABD ve Rusya’nın El-Nusra’nın etkin olması sebebiyle, Beşar Esad rejiminin devam etmesini bile isteyebilirler. El-Kaide örgütü nerede eğitim aldı? Türkiye’de eğitim alıp gittiler. Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın katilleri hala bulunamadı. Polise, ‘halkı’ vur emri verilmesi son derece yanlış” diye konuştu.

Atatürk’le alakalı okuduğu bir kitapta Hatay’ı tanıdığını ifade eden Uğur Dündar ise; “Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu politikaları çok yanlış! Reyhanlı’da 52 vatandaşımız boş yere vefat etti. Bu hükümet döneminde, Türkiye’de artık en ucuz şey insan canı olmuş” dedi.

Hatay, İnsanlara Saygıyla Yaşamayı Öğretiyor

Başbakan’ın Gezi Parkı olaylarından söz ederken, olaylarda öldürülen gençlerin isimlerini söylemediğini vurgulayan Dündar; “Zonguldak’ta işçilerimiz öldüğü zaman, onlar için 8 adet diyor, insan diyemiyor. Türkiye insani gelişmişlik olarak yerlerde geziyor. Antakya denince aklıma dostluk kardeşlik geliyor. Hatay, insanlara saygıyla yaşamayı öğretiyor. Bölgenin çektiği sıkıntılara rağmen herkes kendi dinini yaşamaya devam ediyor. Son yıllarda, Antakya üzerinde uygulanmak istenen oyunlar var. Hatay’a kimse oyun oynayamaz. Biz gazeteciler, ifade özgürlüğü açısından kısıtlanmış insanlarız. Vatandaşlar doğru bilgi alamadıkları için Türkiye son 3 ayda büyük kriz yaşıyor” şeklinde konuştu.

Gezi Parkı Olayları Günlerce Yok Sayıldı

Hükümetin medyayı tekelleştirmek istediğini de vurgulayan Dündar; “Bunun en büyük ispatı, Gezi Parkı olaylarının günlerce yok sayılmasıdır. Sadece 1-2 kanal aracılığıyla olanları izleyebildik. Başka ülkelerde yaşananları en ince ayrıntısına kadar göstereceksin, kendi ülkende olanları yok sayacaksın. Böyle bir şey olmaz. Suriye operasyonu, İsrail’in güvenliği için yapıldı ve İsrail bile artık bu operasyonlardan vazgeçti. Herkesi aklıselim olmaya davet ediyorum.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısır’da yaşananlarla, Türkiye arasında bağlantı kurmak istiyor. Atatürk, bu ülkeyi kurarken, laiklik gibi bir temele oturtması, bizim için laikliği vazgeçilmez kılıyor. Gençler Gezi Parkı olaylarında, laiklikten vazgeçmeyeceğini bir kere daha gösterdi. Bu iktidar, kadınlara hakaret ediyor. Bugüne kadar ki tepkilerin hepsi doğal ve yasaldır. Yargıya olan güven bugünkü gibi sarsılırsa, kamu düzeni denen bir şey kalmaz” dedi.

Aydın Doğan’ın Vergi Kaçırması Mümkün Değil

Aydın Doğan hakkındaki vergi kaçakçılığı iddialarını da değerlendiren Dündar; “Ben, yıllarca Aydın Bey’le çalıştım ve hiçbir vergi kaçırdığını görmedim. Çünkü onun yanında Türkiye’nin usta vergicileri çalışmakta. Bu nedenle, vergi kaçırması mümkün değil ama kendisine verilen büyük vergi cezaları hazmedilecek türden değildi. Kendisi gibi gazete patronları, kendisini yalnız bıraktılar. Bütün medya patronları, Aydın Doğan’a sırt çevirdi. Hükümetin yanında yer almayan tüm medya patronlarının başına aynı şeyler gelebilir” dedi.

Gerçekleşen toplantıya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, CHP il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here