‘Eser Bırakan Bütün Aileleri Alkışlıyorum!’

0
131

sevgi evleri1Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, birlikte Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası’nın açılışını gerçekleştirdiler…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ilimizde, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası’nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Şahin, açılış programı öncesinde İskenderun Engelliler Spor Kulübü’nü ziyaret ederek, engelli sporcularımızla bir araya geldi ve engelli hakları ile ilgili yeni çıkacak yasa hakkında bilgi verdi. Bakan Şahin daha sonra hayırsever Tosyalı Ailesi tarafından yaptırılarak hizmete giren Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri’nde düzenlenen iftar daveti ve açılış törenine katıldı.

Bakan Şahin, Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri’nin açılışında yaptığı konuşmada; “Çok sevgi evi açtık ama hiç bu kadar güzelini açmadık, bir tarafta dağ bir tarafta deniz, ortasında sevgi. İşte bu coğrafya, bu İskenderun’un Hatay’ın güzelliği” diye konuştu.

Tosyalı ailesine yaptığı hayırlardan dolayı teşekkür eden Bakan Şahin, hayatta  kimilerinin makamla kimilerinin parasıyla sınav edildiğini ifade ederek; “Aslında hayır işlemek herkese nasip olamıyor, herkes sanayici olamıyor, herkes hayırsever olamıyor, herkes hem sanayici hem hayırsever olamıyor. Bunu başaran ve hayata eser bırakan bütün aileleri alkışlıyorum” dedi.

Ramazan’ın sadece midemizi kontrol altına almak olmadığını, aklımızı, fikrimizi, ruhumuzu, insanlığımızı teraziye çıkarmak olduğunu da vurgulayan Bakan Şahin; “Bugün insanlık için ne yaptın, bugün senden yardım bekleyenler için ne kadarını verebildin, paranız olmayabilir ama zamanınız varsa, birikiminiz varsa, inancınız varsa herkesin verebileceği bir şey vardır. Herkesin Allah’ın ona verdiği büyük bir nimeti var. İşte mesele bunu ne kadar topluma yayabiliyorsun ne kadar bunu toplumla paylaşabiliyorsun. İşte biz o yüzden gönül elçiliğini, koruyucu aile sistemini büyük bir kampanyayla başlattık” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Ergin’in Türkiye için gece gündüz çalıştığını da kaydeden Şahin; “Bir taraftan Hatay, İskenderun ve bütün ilçeler için bütün gücünü bu bölge için kullanıyor. Dağları deliyoruz, Şirin’iz biz! Dağları deliyoruz, biz Ferhat’ız! Dağları deleceğiz ve Kilis hattından Adıyaman, Gaziantep, İslâhiye, Hatay bu hatlardan büyük bir kalkınma hamlesi yapacağız. Çok heyecan veren bir proje! Bizim Gaziantepliler çılgın proje diyor. İlk ışığı siz yaktınız, valimize, bütün vekillerimize teşekkür ediyorum. Bazı iller böyle, benim kendi şehrim de böyle, Devletle Millet el ele veriyor. İşçiyle işveren el ele veriyor. İş dünyası gelip bu tür yatırımlar yapıyor. Hatay herhangi bir ilimiz değil, Habib-i Neccar’ın, Cemil Meriç’in ili, insan yetiştiriyor, kaliteli, üretken, kendine yeten insan yetiştiriyor. Biz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bu bölgenin hizmetkârıyız” dedi.

sevgi evleri2

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, sevgi evlerinde geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın geleceğe hazırlanmasında çok güzel hizmetler üretildiğini ifade ederek, bir toplumun geleceğe güvenle yürüyebilmesi için dayanışmasını sürdürmesi, yardımlaşması ve omuz omuza mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada yaşanan savaş ve gözyaşlarına dikkat çeken Bakan Ergin; “Gerek Kafkasya’da gerek Balkanlarda gerek Ortadoğu gerekse Kuzey Afrika’da kiminde ekonomik sıkıntılar, kiminde sosyal çalkantılar kiminde savaşlar, ızdırap, sıkıntı, gözyaşı adeta bu coğrafyanın yol arkadaşı gibi. Bizler de çok bedel ödedik. Ama uzunca bir zamandır hamdolsun bu topraklarda huzur, dayanışma, yardımlaşma, istikrar var. Bunun getirmiş olduğu iklim müteşebbisimizi yatırım yapmaya teşvik etti. O yatırımlardan Hatay ilimiz de nasibini aldı ve şu anda bölgemizde yatırım yapılabilecek bir karış yer kalmadı. Bir yandan seviniyoruz bütün alanlarımız yatırımla doldu diye bir yandan da üzülüyoruz yeni yatırım alanları açacak mekânlarımız kalmadı diye” şeklinde konuştu. Bakan Ergin, Tosyalı ailesine ilçemize, ilimize ve ülkemize kattığı değerler için de teşekkür etti.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, iftar sofrasının etrafında toplumun her kesiminden insanların olduğunu ifade ederek; “Ramazan ayı da zaten budur. Yardımlaşmanın, dayanışmanın, kaynaşmanın, kendini bilmenin, bireysel ve toplumsal hayatımızı daha iyi tahkim etmenin, birlik beraberlik duygularını güçlendirmenin daha yürekten hissedildiği çok özel bir aydır. İlimiz genelinde de pek çok etkinliklerle bu gönül coğrafyasındaki gönül insanları gönül kapılarını karşılıksız açmak suretiyle benzeri sofralar kuruyorlar, ihtiyaç sahibi insanlara destek oluyorlar. Bu gönül coğrafyasının gönül insanlarından bir tanesi de Tosyalı ailesi” diye konuştu. Lekesiz, Sevgi Evleri’nde devletimize emanet edilen çocuklarımızın ruhen ve bedenen en iyi şekilde yetişerek, geleceğin daha güçlü Hatay’ını daha güçlü Türkiye’sini inşa etmek yolunda güzel çalışmalar sergileyeceklerini de kaydetti.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise sevgi evlerinin hemen yanı başına Tosyalı Huzurevi’ni yaptıracaklarını ifade ederek; “Allah ömür ve imkan verdiği sürece Türkiye ekonomisine katkı sunmaya ve hayırseverlilik hizmetlerini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Şahin, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya teşekkür plaketi verdi. Ardından Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası’nın açılışı gerçekleştirildi. Bakan Ergin, Bakan Şahin, Vali Lekesiz ve diğer protokol üyeleri merkezde incelemelerde bulunarak çocuklarla yakından ilgilendiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here