Eryılmaz; “Tetiği Çekenler Kadar Tetiği Çektirenler de Sorumludur”

0
64

Suriye’nin Halep kentine kimyasal silah saldırısında bulunulmasının ardından bir açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği silahlı terör grupları Suriye’de kimyasal silah kullanmaktan çekinmedi” dedi.

Olayın arından hükümetin Suriye politikasını bir kez daha eleştiren Milletvekili Eryılmaz; “Tayyip Erdoğan hükümetinin özgürlük savaşçısı diye tanımladığı radikal, köktenci ve cihatçı gruplar tarafından kimyasal silah saldırısında bulunuldu. Geçtiğimiz salı günü Suriye yönetimi, muhaliflerin kimyasal maddeler ihtiva eden bir füzeyle Halep’in Han El Esal bölgesine düzenlediği saldırıda 25 kişinin hayatını kaybettiğini (16’sı Suriye Askeri) ve 100’ün üzerinde de yaralının olduğunu açıklamıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyorum.

Bu bir insanlık suçudur. Bu saldırıyı gerçekleştiren katillere destek verenler de bu suçun ortağıdır. Failler ve bu suça destek verenler mutlaka uluslararası ceza mahkemesinde yargılanmalıdır. Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Halep’in Han El Esal bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının soruşturulması konusunda bağımsız ve tarafsız teknik bir heyetin oluşturulmasını talep ettiği mektup Birleşmiş Milletlere ulaşmıştır. Bizde bu konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Camileri de Bombalamaya Başladılar!

Sonunda bunlarda oldu. Kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Özgürlük Savaşçıları Camileri de bombalamaya başladılar. Suriye’nin başkenti Şam’da Mezra’a bölgesinde Baas Partisi binasının yanında yer alan Şam Âlimleri Birliği Başkanı Ramazan el-Buti’nin ders verdiği İman Camisine silahlı terörist gruplar tarafından ”intihar saldırısı” gerçekleştirilmiştir. Düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi ölmüş ve onlarca kişi yaralanmıştır. Bu saldırılar radikal, cihatçı gruplarla işbirliği içinde olmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Tetiği çekenler kadar tetiği çektirenlerinde sorumlu olduğu unutulmamalıdır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here