Elektrik Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği; “Mayınlı Tuzağı Kınıyoruz!”

0
100

emo açıklama1Elektrik Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği, İskenderun’da 2 mühendis üyelerinin görevleri başında mayına basarak yaralanmalarının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

İskenderun’da PKK tarafından yüksek gerilim direğine yapılan sabotajın ardından tespit yapmaya giden 2 elektrik mühendisinin, direğin etrafına yerleştirilmiş olan mayına basarak yaralanması olayıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Oda Yetkilileri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Yaralanan üyelerimize öncelikle geçmiş olsun diyor ve sağlıklarına en kısa sürede kavuşmalarını temenni ediyoruz. Sivil yurttaşları, üstelik bir kamu hizmeti olan elektriğin sunumunu sağlamak için çalışan mühendislerimizin yaralanmasına yol açan mayınlı tuzakla yapılan şiddet eylemini kınıyoruz. 

Ülkemizin içine düşürüldüğü savaş ortamı; sivil yurttaşlarımızı, görevi başındaki çalışanları da ölümle karşı karşıya getirmektedir. İlçemizdeki Amanos Dağı eteklerindeki enerji nakil hattı üzerindeki bir yüksek gerilim direğinin, 4 yanına patlayıcılar yerleştirilerek 12 Ağustos Çarşamba günü çökmesi sağlanmış, sonuçta elektrik iletimini sağlayan hat kesintiye uğratılmıştır. Edinilen bilgilere göre Jandarma Karakolu’na da yakın olan bu bölgede ertesi gün detektörlerle tarama ve temizleme yapılarak hizmet kesintisini gidermek üzere TEİAŞ`ın çalışma yapılabileceği bildirilmiştir. Bunun üzerine Jandarma eşliğinde 4`ü mühendis olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) ekibi bugün sabah 5.30`da yola çıkarak bölgeye ulaşmışlardır. Ancak hasar tespit çalışması sırasında yüksek gerilim direğinin çevresine yerleştirilen mayınlı tuzağa basan 2 mühendis üyemiz yaralanmıştır. Gerekli ve yeterli güvenlik önleminin sağlanamadığı koşullarda mühendis üyelerimizin hizmet üretmeye gönderilmesi kabul edilemez.

Her ikisi de TEİAŞ çalışanı ve Üyemiz olan yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Ağır yaralanan Mühendisler İrfan Sofuoğlu ve hafif yararlanan Fatih Acar başta olmak üzere, ailelerine ve tüm mühendis camiasına geçmiş olsun diyoruz. 

Sivil insanların yaşam hakkını yok etmeye dönük bu tür eylemlerin hiçbirisi hangi gerekçeyle olursa olsun kabul edilemez. Siyasal çıkarlar bir yana bırakılıp, silahlar bırakılmalı, terörün tırmanışına karşı barış ve demokrasi talebiyle girişimler derhal başlatılmalıdır.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here