Dudu; “Özgürlüğü ve Eşitliği Esas Alan Bir Toplumsal Düzene Geçilmeli”

0
89

CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu; “Özgürlüğü ve Eşitliği Esas Alan Bir Toplumsal Düzene Geçilmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ak Parti iktidarının cinsiyetçi politikalarını eleştirdi.

AKP iktidarının, kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu Türkiye idealini; “Kadının erkeğe itaat etmesini ibadet sayan Türkiye” idealine dönüştürmek üzere yönlü bir program uyguladığını öne süren Milletvekili Dudu; “Bu çerçevede körpe zihinler, çağdışı öğretilerle kirletilmekte; ders kitapları yoluyla kadının erkeğe boyun eğmesi istenmektedir. Toplumun örnek aldığı kadın sanatçılar bile iktidarın olanaklarından nasiplenmek uğruna, inanmadığı ve uygulamadığı yaşam tarzlarını överek, adeta bağnazlığa su taşımaktadır. AKP’nin eğitimden başlayarak sistematik olarak uyguladığı program, kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 oranında artmasına ve kadının yaşam tarzına yönelik saldırıların yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Din adına kimi istismarların üzeri örtülmekte, yandaş cemaat ve vakıflarda yaşanan tacizler kamuoyundan kaçırılmaktadır. Sadece 2017 yılında 409 kadının erkekler tarafından öldürülmesi, 332 kadına cinsel şiddet uygulanması; toplumumuzda yaşanan bu büyük sorunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. AKP tarafından bu yıl yenilenen müfredatlarda, Medeni Kanun’a aykırı mesajlar verilerek kadının erkek egemenliğini kabul etmesi istenmektedir. Hz. Muhammed’in Hayatı 11. Sınıf Ders kitabında yer alan ifadeler, eğitimde bulunduğumuz acı tabloyu ve kadına yönelik şiddetin nedenlerini özetlemektedir. Ders kitaplarına kadar inen bu eşitsiz bakış, boşanmak isteyen kadının iradesini erkek egemenliğine başkaldırı gibi yorumlayarak, şiddet uygulamasını hak gibi görmesine yol açmaktadır.

Kadına yönelik şiddetle savaşmak yerine kadın ve erkeği birbirinden ayrıştıran uygulamaların başlaması, hiç şüphesiz ki bu yangını söndürmeyecek, körükleyecektir. AKP’li belediyelerde kadına ayrı vagon, otobüs gibi uygulamalara geçilerek, esasında haremlik-selamlık uygulamalarının da provaları yapılmakta, kadın eve hapsedilmek istenmektedir” dedi.

Kadınların hak mücadelesinde her zaman yanlarında olacaklarını vurgulayan Dudu; “Kadına yönelik şiddeti ve her türlü istismarı önlemenin panzehiri; liyakatlı ve pedagojik açıdan uygun kadrolarla çağdaş ve bilimsel eğitimi vermek, üreten ve toplumsal yaşamda özgürlüğü ve eşitliği esas alan bir toplumsal düzene geçmektir. Kadınların siyasette, toplumda, ekonomide ve aile hayatında hak ettiği konumu alacağı bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here