Down Sendromlular Mehmetçik’e Sevgilerini Yürüyerek Gösterdiler

0
199

‘21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ farkındalık yaratan down sendromlu gençler, yine farklarını ortaya koydu. Afrin’deki mücadelesini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimize destek için yürüyen down sendromlular, ellerinde zeytin dalları taşıdılar.

Yürüyüşe İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve eşi Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Beyazıt Bestami Bilgili, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, daire müdürleri, down sendromlu çocuklar ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“İstikamet Kızıl Elma”, “Afrin’de bizde varız”, “Bayrak kanımız, Mehmetçik canımız”, “Bayrak Sevgimiz Engel Tanımaz”, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “+1 Gönlüme Gir” yazılı pankartlarla Ulucami Caddesi ve Şehit Pamir Caddesi’nden Atatürk Anıt Alanı’na kadar, İkem Koleji Bando Takımı eşliğinde hep birlikte yürüyen gençlere esnaflar ve vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Yürüyüşe önderlik eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi ve Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil, toplum içerisinde down sendromlu çocukların ve gençlerin var olduklarını göstermek amacıyla İskenderun Dowh Cafe’de bir dizi etkinliklerin ardından yürüyüş düzenlediklerini söyledi.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle ‘Engelliyim Engel Tanımam’ sloganı ve özellikle Afrin’deki Mehmetçiklere destek olarak yürüyüşü tamamladıklarını belirten Feray Dingil; “Bu yürüyüşümüzde özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Mehmetçiklerimize desteğimizi göstermek istedik. Allah yardımcıları olsun. Down sendromlu çocuklarımız da bunun farkında ve askerimizi çok seviyorlar. Sevgilerini de farklı olarak gösterdiler” diye konuştu.

Yürüyüşe katılan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de, Belediye olarak down sendromlu çocuklara karşı son derece duyarlı olduklarını söyledi. Göreve geldiklerin ilk zamanlarda özellikle İskenderun’daki engelli vatandaşları hayata bağlayacak olan ve bölgede ilk olan ‘Down Kafe’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Başkan Seyfi Dingil; “Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olduk olmaya devam edeceğiz. Eve hapsolmuş engelli vatandaşlarımızı hayata tutunduracak, daha farklı ve özel bir yaşam sürmelerine yol açacak Down Kafe projemiz ile çocuklarımız rehabilite ediliyor, eğitim alıyor, sosyalleşiyor” diye konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here