Dörtyol’da 1233 Öğrenci Ağız ve Diş Sağlığı Taramasından Geçirildi

0
282

dörtyol diş bakımı1Dörtyol Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak bir çalışmaya imza atarak Diş Hekimleri Günü öncesi Dörtyol İlçesi genelinde 5 ve 6 yaş gruplarına yönelik ağız ve diş sağlığı taraması ile flor vernik uygulaması gerçekleştirdi.

Dörtyol Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dental Zafer Terzi yapılan çalışmalar hakkında aktardığı bilgilerde; “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun tavsiyeleri, Dörtyol Kaymakamımız Sayın Recep Soytürk’ün de talimatları doğrultusunda ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Toksoy ile birlikte ilçemizdeki bağımsız anaokulları ile ilköğretim 1. sınıflardaki öğrencilerimize yönelik olarak ağız ve diş sağlığı taraması gerçekleştiriyoruz. Son olarak Fatih Ortaokulu’nda bulunan ana sınıfımızdaki öğrencilerimiz ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçirilmiştir. Bu güne kadar ağız ve diş sağlığı taraması yapılan öğrenci sayımız 1233 olup bu öğrencilerimizden 543’üne Florürlü vernik uygulaması yapılmıştır” dedi.

dörtyol diş bakımı2

Florürlü vernik uygulaması hakkında da bilgiler veren Terzi; “Florürlü vernik yani cilalar, ilk olarak florürün diş yüzeyine daha uzun süre temasını sağlamak üzere geliştirilmiş ürünlerdir. Aynı zamanda yüksek miktarda florür içeren vernikler erken teşhis edilen beyaz lezyonlarda demineralizasyonu azaltarak, remineralizasyonu desteklemektedir. Düşük, orta ve yüksek çürük risk grubu çocuklarda önerilmektedir. Uygulama öncesinde velilerimizin tamamından Onama Formları alarak uygulamayı gerçekleştirdik” dedi.

Bu yıl 19’cusu kutlanacak olan “Dünya Diş Hekimleri Günü”ne de değinen Başhekim Terzi; “Diş hastalıkları önlenebilir, kontrol edilebilir ve davranışla iyileştirilebilir hastalıklar grubuna girmektedir ve alınacak tedbirlerle, oluşmadan hastalıklar önlenebilir. Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmek ve hatta onlara sosyal sorumluluk anlayışı içinde olumlu örnek olmak, en önemli görevlerimizden bir tanesidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, düzenli diş hekimine gitme alışkanlıkları kazandırma ağız diş sağlığı açısından önemlidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de diş hekimliği hem bilimsel anlamda hem de teknolojik anlamda hızla gelişmektedir. Daha önceleri yaygın olarak devlet hastaneleri içinde diş hizmeti, ağız diş sağlığı hizmeti verilirken Sağlık Bakanlığımızın ağız diş sağlığı merkezlerini yaygınlaştırmasıyla ayrı bir başhekimlik hâline gelmiştir. Bu vesileyle görevini büyük bir özveri ile gerçekleştiren, mesai mefhumu gözetmeksizin mesleklerinin her türlü zorluğuna seve-seve göğüs geren tüm meslektaşlarımın bu anlamlı gününü kutluyorum” dedi. Haber: Sedat İskenderoğlu/Dörtyol

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here