Dörtyol Tarihinin En Büyük Projesi İhaleye Çıkıyor

0
230

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy geçtiğimiz hafta içerisinde basın toplantısı düzenleyerek önümüzdeki süreçte Dörtyol Belediyesi olarak yürütülecek çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkan Toksoy makam odasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında ilk olarak Sanayi Mahallesindeki özel proje alanında yapılacak olan ihaleye değindi.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy yaptığı açıklamada; “İlçemizin merkezi bir bölgesinde yer alan ve ticari açıdan en hareketli caddeler olan doğu yönünde İnönü Caddesine,  kuzeyden -Çaylı Caddesine alternatif- Özel Cadde üzerinde bulunan ve dolayısı ile iş merkezlerinin bulunduğu ilçemizin çekim merkezi konumundaki, mülkiyeti belediyemize ait olan sanayi mahallesinde bulunan 61 ada 52 parsel sayılı, 13.115,06 m2 miktarındaki ÖPA (Özel Proje Alanı) olarak planlı taşınmazın, kamu yararına en uygun yöntem ile değerlendirilmesi amacıyla, belediye meclisince kat karşılığı inşaat yaptırılması kararı alınmış ve projesi onaylanmıştır. Mevzu taşınmaz kamu yararına daha verimli kullanılabilecek özellikleri taşımasına rağmen, bilindiği üzere uzun yıllardır şehir içi dolmuş durağı ve yığma kar gir yapılardan oluşan muhtelif işyerleri olarak kullanılmıştır.

2013 yılında proje hazırlatılmış olsa da, bu proje gerek kurumun maddi kaynak arayışına sebebiyet vermesi gerekse de komşu özel mülkiyetlerinde projeye dâhil edilerek kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmamış olmasından dolayı uygulanamamıştır. Uygulanamama sorunları ile karşı karşıya iken, proje hazırlatılmasına öncelik verilmesi 645.460,00 TL tutarında proje hazırlatma maliyeti olarak Belediyemize külfet getirmekten ileriye gidememiştir. 2014 mahalli idareler ve yerel seçimlerinde göreve biz geldikten sonra, Akdeniz Bölgesinin ve Hatay’ın sürekli gelişen ve gözdesi haline gelen Dörtyol’umuzda ticaret ve alış-veriş potansiyelinin günden güne artması, şehir merkezinde iş yeri talebinin karşılanması, sosyal ve kültürel mekânların kazandırılmasına yönelmiştir. Bu kapsamda modern anlamda işyeri merkezi taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla ve kamu yararı adına kurum maddi kaynak arayışı içerisine girmeksizin en uygun yöntem olan kat karşılığı inşaat usulü ile değerlendirme yöntemini seçtik” diye konuştu.

Başkan Toksoy kat karşılığı çıkılan ihalede her türlü giderin yüklenici firmaya ait olacağını ve belediyeye hiçbir külfet getirmeyeceğini de belirterek; “Kat karşılığı inşaat usulünde, şartnamesi gereği inşaatın tüm yapım maliyeti, peyzaj ve çevre düzenleme maliyeti, tüm vergi, resim ve harçlar yüklenici tarafından karşılanacaktır. Kurumumuz maddi kaynak yetersizliği sorunu ile karşı karşıya kalmayacaktır. Kurumumuz hiçbir maddi yükümlülük altında kalmadan, inşaat tamamlandıktan sonra, ihale aşamasında asgari istenen bağımsız bölümlerin yanı sıra, en uygun teklifi verecek olan yüklenicinin teklif edeceği bağımsız bölümlerinde maliki olacaktır. Ayrıca, belediye meclisince kabul edilen ve idarede kalacak olan asgari bağımsız bölümlerin değerinin toplam değere oranı % 41.7’dir.

Bu oran ihale sonucunda artış gösterecektir. Kat karşılığı inşaat işine esas hazırlanan projesinde bodrum -1 ve -2 otopark, diğer katlarda asma katlı işyerleri ile teraslı işyerleri, üst katta kültürel ve sosyal- yaşam alan ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte çok amaçlı salonlar planlanmıştır. İhale tarihi 03/08/2017 olup saat 14:00’da yapılacaktır. İhaleye katılmak isteyenlerin, ihaleye katılmak için gerekli evrakları hazırlayarak kapalı dosya içersinde ihale saatinden önce idareye teslim edilmesi gerekmektedir” dedi.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy daha sonra hazırlık aşamasında olan Dörtyol Belediyesi Yeni Hizmet Binası, Beşikgöl Mesire Alanı, Yeşilköy Mahallesinde yapımı planlanan Şehit Ayhan Kıymacı Parkı ve Şehitlik Anıtını ile Zübeyde Hanım Park düzenlemesi konularında basın mensuplarına ön bilgiler verdi. Bu projelerin detaylarını ise önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla yapacakları bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here