“Derse Erişim Koşulları Olmayan Öğrenciye Not Vermek Değerlendirme Değil Cezalandırmadır!”

0
21

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal; “Derse Erişim Koşulları Olmayan Öğrenciye Not Vermek Değerlendirme Değil Cezalandırmadır!”

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceğinin açıklanması üzerine, ekonomik ve sosyal koşulları nedeniyle internete, bilgisayara ya da EBA’ya erişemeyen öğrencileri hatırlatarak duruma tepki gösterdi.

Bu durumun eşitsizlikleri derinleştireceğini savunan Ünsal; “Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, 4-22 Ocak tarihleri arasında sınavların yüz yüze yapılması kararını almış ve pandemi döneminde öğrencilerin okula çağrılmasına getirilen tepkiler sonrasında da sınavların ertelendiğini açıklamıştı. Ancak söz konusu erteleme kararıyla birlikte ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceği, ortaöğretim kurumlarında ise sınavların eğitim öğretim yılının ikinci dönemine erteleneceği de ifade edilmişti.

Belirtmek isteriz ki pandemi döneminde ekonomik ve sosyal koşulları nedeniyle internete, bilgisayara ya da EBA’ya erişemeyen çok sayıda ilkokul ve ortaokul öğrencisi bulunmaktadır. Bu gerçeğin yok sayılarak öğrencilere not verilmek istenmesi, var olan eşitsizlikleri ve mağduriyetleri yok saymakla kalmayacak, aksine derinleştirecektir” diye konuştu.

Bu süreçte eğitimde yaşanan sorunlara çözüm noktasında gerekli adımların atılmadığını iddia eden Ünsal; “Kaldı ki eğitime erişim açısından dezavantajlı durumda olan öğrencilerin yaşadıkları sorunları her defasında dile getirmemize rağmen sorunların çözümü noktasında gerekli adımlar atılmamış ve bu da öğrenciler için de ciddi eşitsizliklere ve mağduriyetlere neden olmuştur. Bu öğrencilere not verilecek olmasının bilimsel ve pedagojik bir yanı bulunmamaktadır.

Pandemi koşulları hafiflemeden, yüz yüze eğitim için gerekli önlemler alınmadan değerlendirme uygulamaları sorunları derinleştirecektir. Bu nedenle, Eğitim Sen olarak MEB’e çağrımız açık ve nettir. Öğrencilerimiz, notlardan ibaret değildir. Pandemi sürecindeki artışlar ve sorunlar ortadayken, öğrencilere katılamadıkları dersler üzerinden not verilmesi doğru değildir. Salgın gerilediğinde okullarda yüz yüze telafi eğitimlerinin ardından öğrenciler ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Böylesi bir süreçte bile bile not vermek, değerlendirme değil cezalandırmadır. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmelidir.

Eğitim-Sen İskenderun Şubesi olarak tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin, halkımızın yeni yılını kutluyor, 2021’in tüm Dünyada salgının son bulduğu, açlığın, yoksulluğun olmadığı, sağlıklı, huzurlu, mutlu ve barış içerisinde bir yıl olmasını diliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here