Çocuklarımız Spor Yapıyor mu? (1)

0
43

Değerli okurlarım, o kadar çok sorular soruluyor ve o kadar çok istek var ki hangisinden başlayacağımı bilemiyorum, karar da veremiyorum. Hepsi de güncel ve içerikli sorular. Koşullar ne olursa olsun, birisinden başlamak zorundayım. Ülkemizde, futbolun günah ve yasak olduğu dönemlerde, gençlerimiz ecnebilerin futbol maçlarını yüz metre mesafeden izleyebilirlerdi. Tel örgülere yaklaşmak ölüme eşit bir hadiseydi.

Birçok okurum, ağız birliği etmişçesine özellikle bir konu üzerinde tereddütleri gidermek, bilgilenmek istiyorlar. Yerel televizyonlar ne için kurulur? Bizim TV’lerin sorunlarımıza katkısı nedir? İnanın ağzımız kan doluda, bir yere tükürmeye korkuyoruz ya da utanıyoruz. Öylesine zor bir durum! Ne olursa olsun gerçeklerden sapmadan sizlere bazı bilgiler sunmak görevimiz. Ancak, yerel televizyonların kuruluş amacını ve icraatlarını yarın ki sayımızda sizlere sunacağım. Söyleyecek çok şeyler var…

Bir ülkede, polis olayları endişe verici boyuttaysa, bunun altında çok şeyler yatmaktadır. Özellikle o yörede çocuklara, gençlere gereken değerin verilmediği anlaşılır. Değersiz olduğunu anlayan gençler, hiç iyi şeyler düşünmezler. Zannediyor musunuz ki, dağdaki eşkıyanın hepsi ithal. En azından yarısı yerli malı… Bunu anlamak için ermiş olmak gerekmez. Kasımpaşalı üç çocuk için emrivaki yapıyor ama çocukları dünyaya getirmek başka, hayata kazandırmak daha başka. Bir poşet nohut, bir torba kömürle bu işler olur mu?

Sorun o kadar belirgin ve müşterek ki, bunun doğusu batısı yok. Batı’da dört dörtlük medeniyet mi var sanıyorsunuz? Doğu bölgemizin konumu daha nazik olduğu için yatırımların, spor tesislerin öncelikli olması gereken bölgemizdir diye düşünüyorum. Çocuk dünyaya getirmek çok zor iş değildir. O çocuğa ülkesini, bayrağını Türklüğünü, saygıyı, terbiyeyi, vatanını aşılamak zor. Bu güzellikleri çocuğa aşıladıktan sonra, Ulu Önder Atatürk’ün kim olduğunu, neden O’na “Atamız” denildiğini de anlatmak şarttır. Bazıları onu Ata olarak kabul etmiyor ama inanın onların sonu hiç de iyi değil.

Ülkemizde çocukların sorunları hemen-hemen aynıdır ya, yukarıda söylediğim gibi doğulunun durumu çok kritik ve çok nazik. Koşullar n’olursa olsun çocuk eğitimi çok önemlidir. Çocuklarımızın temayülleri, olumsuzluğa ve olumluya yönelebilecek yaşlarda çok dikkatli olmalıyız. Bu nedenle bütün illerimizde ve ilçelerde birer spor okulu şarttır. Çocukların düşünceleri spora yöneldiğinde başka şeyleri düşünmeleri söz konusu olamaz.

Mademki, çocuklarımız için “Onlar yarınlarımız” diyoruz. Duygularımızda samimi olalım ve yarınlarımızı mahvetmeyelim. Onlar zarar görürse, umutlarımız yok olur. Eminim beni anlamışlardır. Anlamayanlar yarınki sayımızı okusunlar. Anlayanlara saygılar sunarım.

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here