CHP İl Örgütü; “Zor Süreçler, Aklın İpotek Edilmesi İle Değil, Tartışarak Aşılır”

0
103

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Örgütü, Emek ve Demokrasi güçleri platformunun bileşenlerine karşı yapılan operasyon ve göz altıları nedeniyle bir açıklama yaptı.

Gözaltıları şiddetle kınadıklarını ifade eden CHP İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Avukat Çetin Sakallı, Avukat Adnan Eryılmaz, Disk Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can, HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran ile HDP yöneticileri, SYKP İl Eş başkanı Hülya Kavuk ve SYKP yöneticileri, HDP Defne İlçe Eş Başkanı Mithat Mirioğlu, Aka-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, Eğitim-Sen Üyeleri Nidal Çay ve Gülizar Işık Çay’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ismin ‘Savaşa Hayır’ şeklinde basın açıklaması nedeniyle gözaltına alınmasını kabul etmiyor ve kınıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti ifade özgürlüğünü anayasal güvence altına almış bir hukuk devletidir. Ülkemizin içinden geçtiği hassas süreç, ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılması gerektiği sonucunu meydana getirmez. Bilakis çeşitliliği, farklılığı, renkliliği ile ilimiz ve ülkemiz daha zengin ve daha güçlüdür. Zor süreçler, aklın ve fikirlerin başkalarına ipotek edilmesi ile değil, tartışarak daha doğruyu bulma ile aşılır.

Sessizliğin hataları arttıracağı inancındayız. Bu düşünceyle, hükümet politikasına katılmamak, bunu eleştirmek ve alternatif politikalar önermek demokratik katılımcı yaşamın olmazsa olmaz, yaşamsal zorunluluğudur. İfade özgürlüğü çerçevesi içerisinde kalan basın açıklaması metni nedeniyle siyasetçi ve sendikacılara operasyon düzenlenmesi ve gözaltına alınmaları asla kabul edilemez bir hukuk ve demokrasi ayıbıdır. CHP, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olarak ülkeye yönelen her tehdidin karşısında olduğunu her defasında deklare etmiş ve milli sorunlarda en olgun tavrı göstermiştir. Ancak AKP’nin OHAL ve Afrin Operasyonu’nu iç politika malzemesi etmesini ve bunu iç siyaseti dizayn etme aracı olarak kullanmasını şiddetle reddediyoruz. AKP’nin OHAL’i bu şekilde istismar etmesi ve normalleştirmesi de ayrıca kınamayı hak eden bir siyasi çıkarcılıktır.

Bu düşünceyle gözaltı işlemlerini kınıyor ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here