Ceritbinmez Şirketler Grubundan  ‘Entegrasyon Sağlama ve Uluslar Arasılaşma’ Konferansı

0
26

Yeni bir yapılanmayla yol almaya başlayan Ceritbinmez Şirketler Grubu, yaşanan gelişmelere paralel olarak başta ekonomik olmak üzere her alanda ‘entegrasyon sağlama ve uluslar arasılaşma’ fikrini uygulamaya geçirmeye başladı.

Değişim ve dönüşümle yakalanacak avantajların daha etkin biçimde harekete geçirilmesi amacıyla Ramada Otel’de bir organizasyon düzenleyen Ceritbinmez Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Ceritbinmez, ulusal ve küresel ilişkilerin güçlenmesine hizmet etmek amacıyla bu tür çalışmaların hızlandırılacağını söyledi.

Finansal alanda görev yapan insanların katılım gösterdiği toplantıda konuşan FED Eski Ekonomisti ve Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz ise küreselleşen mali piyasalar konusunda ilginç ipuçları verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Atıf Ceritbinmez, şirketlerinin gelişimindeki tarihsel süreci, vizyon, misyon ve geleceğe yönelik bakış açıları hakkında bilgiler verdi. 1985 yılında temelleri atılan şirketlerinin bugün ‘Ceritbinmez Şirketler Grubu’ (CRT) olarak yoluna devam ettiğini belirten Ceritbinmez; “Ben şahsen küreselleşmeyi dünya ekonomisi ve uluslararası finansal sistem için önemli, yararlı, zorlayıcı, kaçınılmaz ve geri dönülemez bir süreç olarak görüyorum. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmelerin ışığında 1990’lı yıllarda belirginleşen, 2000’li yıllarda iyice şekillenmeye başlayan yenidünya düzeni, toplumsal yaşamın tüm alanlarını etkilemektedir. Küreselleşme tüm dünyada rekabeti de artırmıştır. Yeni finansal araçların ve piyasaların gelişmesine paralel olarak, risk ölçüm ve risk yönetim teknikleri de büyük ölçüde değişmiştir. Bu nedenle yaşamın her alanında tanıklık etmekte olduğumuz çok hızlı değişim, dönüşüm kavramlarını sistem ve süreç mantığı içinde şirketlerimizde de uygulanmaya başlanmaktayız. Dinamik gelişmelerin yaşandığı günümüz finans dünyasında, küreselleşmenin beraberinde getirdiği fırsatlar ve zorlukları iyi kavramamız gerektiğinin bilinciyle hareket ediyoruz” dedi.

Ceritbinmez, değişen dünya konjektörüne uygun olarak yaşama geçirdikleri kurumsallaşma çalışmalarına da dikkat çekti.

Şahinöz, Kripto Paralar ve Blok Zincirlere Değindi

Toplantı konuğu FED Eski Ekonomisti ve Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz ise dijitalleşmeyle birlikte hayatımıza giren ve kavram karmaşası en yüksek noktada olan Kripto paralar ve blok zincir konusunda açıklamalarda bulundu.

Piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde olan Bitcoin’in Türkiye ekonomisinin 1.5 katı büyüklüğüne ulaştığına vurgu yapan Şahinöz; “Bitcoin ve arkadaşları 2009 yılında 1.0 dönemini başlatmıştı. Ethereum 2014 ile beraber bütün masayı devirdi. Blog zincir 2.0’a geçtik. Burada da ethereum ve arkadaşları var. Kripto para aleminde bitcoin buranın rezerv parasıdır. Yüzde 56 ağırlığa sahip ama giderek düşüyor. Çünkü coin sayısı artıyor, diğer coinler popülerleşmeye başlıyor. Dolayısıyla kripto para ve blok zincir dünyası için bitcoinin yüzeysel olarak ağırlığının düşmesi iyi bir şey. Fiyatı 60 bin dolar civarında. Piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde. Neredeyse Türkiye ekonomisinin 1.5 katı büyüklüğüne ulaşmış sadece bir kripto para. Ethereum son günlerde hareketlendi” diye konuştu.

Şahinöz, kripto para ile bir aracı olmadan değer transferi, para transferleri yapılabildiğini, bununda önemli bir konu olduğu değerlendirmesinde bulunup, zamanın değiştiğini dair verdiği örnekte; “Britannica ansiklopedisini yazan kaç kişi düşündünüz mü? 4 bin kişi içerik üretiyordu. Wikipedia’da ise herkes içerik yazabiliyor, 29 milyon kişi bilgi girebiliyor. Wikipedia herkese açık ve değiştirilebilir. Açık inovasyonun dibi burası. Kripto paralarınızın, sağlık kayıtlarınızın, şirketinizin tedarik zincirindeki işlemlerinin kayıtlarını da tutabilirsiniz. Ne isterseniz onun kayıtlarını tutabilirsiniz. Farklı bir kayıt tutma şekli. Dünya oraya doğru gidiyor. Burada iyi düşünmek lazım” şeklinde konuştu.

FED Eski Ekonomisti ve Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz, programda katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here