Çalışkan: “Tasarruf Paketi Yerel Basını Vurdu”

0
23

Deprem Bölgesindeki Yerel Medya İçin Yeni Bir Felaket

Saadet Partisi Grubu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Yerel Basının Sorunlarının Tespiti ve Çözüm Yollarının Araştırılması’ konusunda Araştırma Önergesi verdi. Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, yaptığı konuşmada yerel basının sorunlarının araştırılması gerektiğini vurguladı. Çalışkan; “Maalesef ki geçtiğimiz günlerde açıklanan Kamuda Tasarruf Paketi iktidar sahipleri hariç her kesime ulaşıyor ve Tasarruf Paketi de en çok ezilen kesime, memurun servisine, yerel basının alacağı üç kuruş paraya göz koyuyor” dedi.

Yerel Basın Çığlık Atıyor: Bizi Yok Etmeyin!

Tasarruf kapsamında yerel basına aboneliklerin sonlandırılmasının akıl tutulması olduğunu belirten Çalışkan; “Yerel gazetedeki bir haberi yerel bir kurum görmezse, elektrik şebekesi işletmesi, şehircilik müdürlüğü kendisiyle ilgili hususta bilgi sahibi olmazsa bunun hiçbir anlamı yok. Bu, aynı zamanda bir sansürdür, yerel basını tamamen susturma girişimidir” diye konuştu.

“Yerel Basın Küçük İşletmedir, Kamu Yararına Çalışır”

Yerel basının küçük işletmeler olduğunu ve kamu yararına çalıştığını ifade eden Çalışkan; “Kâğıt fabrikaları satıldı, kâğıtlar pahalı hâle geldi, yerel basın mağdur. Yerel basın çalışanları ‘fikir işçisi’ sayıldığı için sigorta primleri yüksek, gazetelerin tek gelir kaynağı abone ve reklamken bunlar da kapatılmış; şimdi, yerel basın mensuplarına ‘Gelin, siz şantajcı olun, başka yollara davranın,’ denmek isteniyor âdeta; bunun asla kabul edilmesi mümkün değil” dedi.

Deprem Bölgesinde Yerel Basın Büyük Darbe Aldı

Çalışkan, yerel basının öneminin kavranması gerektiğini belirterek; “Bugün ülkemizde yerel basının önemi kavranmalıdır. Herhangi bir olay olduğunda olay mahalline ilk giden Emniyet mensuplarıyla beraber, sağlık mensuplarıyla beraber habercilerdir. Depremi, kazayı, terörü, bütün olayları yerel basından öğreniriz. Özellikle de deprem bölgesinde demirbaş eşya, hiçbiri kalmamıştır, bunu alma imkânı yoktur ve gelirleri tamamen sıfıra ermiştir. Millet iradesine saygı göstermenin yolu da yerel basına destek vermekten geçer” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi’nin verdiği Araştırma Önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here