Bugün Yaz Tatili Başlıyor!

0
71

Tüm yurt genelinde öğrenciler bugün karnelerini alarak üç aylık yaz tatiline başlayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılı bugün sona eriyor. İskenderun’da yaklaşık 55 bin öğrenci karnelerini alarak tatile girecek. Öğretmenler ise seminerlerin tamamlanmasıyla 1 Temmuz’da tatile başlayacak.

İskenderun Kaymakam Vekili ve Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya ile İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de birer mesajla öğrenci, öğretmen ve velilere seslendi.

İyi tatil dileklerini ileten Kılınçkaya ve Dingil mesajlarında şu ifadelere yer verdiler;

“Büyük bir heyecan ve umutla başladığımız 2016-2017 eğitim öğretim yılını huzur içerisinde tamamlamış olmanın sevinç ve gururunu gönülden yaşıyoruz.

Her eğitim öğretim yılında olduğu gibi bu sene de bütün okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve anne-babalar, çocuklarımızın yarınlara daha iyi, daha bilgili, daha donanımlı hazırlanmaları için ellerinden gelen gayret ve fedakârlığı gösterdikleri şüphesizdir.

Değerli Veliler, başarılı öğrenciler, sevinç ve gururunu ailesi ve yakınları ile paylaşmanın hazzını yaşarken, düşük notlarla eve dönen öğrencilerin yaşadığı tedirginliği iyi anlamalı ve asla onların kendini yetersiz hisseden, umutsuzluğa kapılan, ailesinden azar işiteceği ve zarar göreceği endişesini taşıyan, özgüven duyguları incinmiş, duygusal yönden yıkılmış birer çocuk olmadıklarını hissettirmek için hassasiyet göstermelisiniz. Karneler çocuklarınızın nasıl bir insan olduğunu değil, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Bu bilinçle çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken onların kişiliklerini zedeleyici, öz güvenlerini yitirmelerine yol açıcı suçlamalardan kaçınınız.

Sevgili Öğrenciler, bütün bir yılın yorgunluğunu tatillerde atmak en büyük hakkınızdır. Ancak unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Mutlaka bir tatil programı hazırlamalı, ders çalışmayı ihmal etmemeli, konu tekrarı yapmalı, yeni konulara çalışmalı ve bol-bol kitap okumalısınız. Bunların yanında, tatil programına, sevilen ve zararsız televizyon programlarını izlemeyi, arkadaşlarınızla bir araya gelip ortak aktiviteler yapmayı, hobilerinize daha çok zaman ayırmayı da eklemelisiniz; tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerektiğini unutmayınız, notları pek iyi olmayan öğrencilerimiz, sizler tatille birlikte, sıkı bir çalışma programı yapmalı ve öğretmeninize danışarak eksik olduğunuz konular hakkında yönlendirme istemelisiniz.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım; öğretmenlerin, sevgi dolu, sabırlı, hoş görülü ve bilge insan olması beklenirken aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Bu görev bilinciyle hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerken, İlçemiz genelinde sorunsuz, başarılı bir eğitim ve öğretim döneminin tamamlanmasında özveri ile çalışan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne, Güvenlik Güçlerimize, Okul İdarecilerimize, Öğretmenlerimize, Okul Personellerimize teşekkür ediyorum.”

Hakan Kılınçkaya

İskenderun Kaymakam Vekili ve Payas Kaymakamı

“Notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi diri tutarak iyi bir tatil geçirin. Bu tatili iyi değerlendirin ve kendinizi geliştirmek için kitaplar, dergiler ve gazeteler okuyun. Okuduklarınızdan elde ettiğiniz bilgi ve becerileri size fayda sağlayacak şekilde nasıl uygulamaya geçirebileceğinizi düşünün ve günlük yaşantınızda bu bilgi ve becerileri uygulayın.

Karne notları beklentileri karşılamamış olabilir, ailelerin bunu çocuklara yansıtmaması gerekir. Başarısızlığı sadece öğrenciye bağlamak yanlıştır. Çocuklarımızın özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınmalı, çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacak tepkiler yerine, yapıcı ve teşvik edici yaklaşımları benimsemeliyiz. Yaz tatili uzun bir süre. Çocuklarımızın bunu iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Bu anlamda aileler olarak çocuklarımızı iyi yönlendirmeliyiz. Çocuklarımız tatilde elbette ki dinlenecekler ve spor yapacaklar. Ama en önemlisi onların bu tatilde kitap okumaları ve sizlerin destek ve sevgisini hissetmeleridir.”

Seyfi Dingil

İskenderun Belediye Başkanı

(Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here