Birlikte Güçlüyüz, Birbirimize Sahip Çıkıyoruz!

0
8

İskenderun Kadın Platformu, ilimiz Hatay’da 10 ay içerisinde 6 kadının katledildiğini vurgulayarak; “Tüm zalimliklere karşı, yaşamlarımıza, birbirimize sahip çıkıyoruz!” mesajı verdi.

İskenderun Kadın Platformu, İskenderun’da katledilen Aynur Mert ve Afganistan’daki kadınlarla dayanışma göstermek için bir basın açıklaması yaptı. Platform üyesi birçok kadının katıldığı, Güvercinli Parktaki etkinlikte açıklamayı Feyruz Gör yaptı.

Gör açıklamasında öncelikle Afganistan’da yaşanan durumu dile getirerek, bu durumdan en çok kadınların etkilendiğini, Taliban’ın geri dönüşüyle, kadınların ve çocukların son 20 yılda elde ettikleri özgürlük ile kazanımlarının tehdit altında olduğunu belirtti. Gör; “Kadınlar, Taliban’ın kendi şeriat kanunları altında idam, sokak ortasında kırbaçlanma gibi sert ceza uygulamalar ile ‘karanlık günlere’ geri dönüleceğinden kaygılı. Coğrafyada yaşananlar domino etkisi yaratıyor”  dedi.

Arsuz’da yaşanan istismar olayı hakkında da konuşan Gör; “Siyasi sürecin etkisiyle failler lehine düzenlemeler yapıldı. Nitekim Arsuz’da  istismara uğrayan iki çocuğun faili aklanmak isteniyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kız Çocuklarının Eğitimi İçin Mücadeleye Devam…

Eğitim-Sen’in verilerine göre, Türkiye’de pandemi öne sürülerek okula gönderilmeyen çocuklarda kız çocuk oranının gitgide arttığına da dikkat çeken Feyruz Gör; “Eşitsizliklerle mücadele etmek bir yana eşitsizliği derinleştiren bu süreçte pandemi bahanesiyle kız çocukları daha çok dezavantajlı duruma getirilmiştir. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü de selamlayarak kız çocuklarının eğitimi için mücadeleye devam edeceğimizi de ilan ederiz” ifadelerini kullandı.

2021 yılının ilk 6 ayında 130 kadının katledildiğini, 2021 Ocak’tan bugüne Hatay’da Derya Alış, Ebru Kara, Meryem Sido ve Dörtyol’da ismi paylaşılmayan bir kadının katledildiğini söyleyen Gör; “28 Eylül’de ilçemizde Aynur Mert ve çocukları 16 yaşındaki Aleyna 14 yaşındaki Mehmet Ali Mert eşi tarafından katledildi. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dedikçe katlediliyoruz.

Adaletin hayat bulduğu eşitlikçi ve özgürlükçü  demokratik bir toplum olma yolunda kararlı adımlarla yürüyen kadınlar olarak dünyanın neresinde olursa olsun  kız kardeşlerimize de çocuklara da insanlık değerlerine de doğamıza da daima sahip çıkacak, tüm çirkinliklere karşı güzellikleri ortaya çıkaracağız.

Tüm zalimliklere karşı dayanışma içinde olacağız, seslerimizi birleştireceğiz. Haklarımıza, kazanımlarımıza, yaşamlarımıza, birbirimize sahip çıkıyoruz, birlikte güçlüyüz. Afganistanlı kadınlar yalnız değildir. Şiddet karşısında yalnız değiliz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen etkinlikte ‘Haklarımıza ve özgürlüklerimize sahip çıkıyoruz’ pankartı da açıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here