Belen Belediye Başkanı Gül; “Tarihimize ve Geçmişimize Sahip Çıkmak, Boynumuzun Borcu”

0
18

Belen tarihinde önemli bir yeri olan Gazi Abdurrahman Paşa türbesinin içler acısı durumuna kayıtsız kalmayan Başkan Gül; “Tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmak, boynumuzun borcu” diyerek kolları sıvadı.

Hatay’ın tarihi geçmişi bakımından önemli bir yere sahip olan Belen’de, önem arz eden tarihi yapıları gün yüzüne çıkarma adına başlattıkları restorasyon ve bakım çalışmalarının olumlu geri dönüşlerini almanın huzurunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Gül; “Hatay’da tarihi yapılar bakımından çok önemli bir konumda olabilme potansiyelini içinde barındıran ilçemizde çok fazla tarihi yapının yanı sıra, Gastronomi Turizmi ve yaylalarıyla da önem arz eden bir konumda.

Gazi Abdurrahman Paşa türbesi de ilçemizde en önemli tarihi yapıların başlarında gelmektedir. Osmanlı Bahriyesi Kara Ordular Komutanlığı, Adana ve Halep Valisi olan paşamız 1790 yılında ilçemizde vefat etmesinin ardından buraya defnedilmiş. Göreve geldiğim ilk aylarda ilçe genelinde yaptığım incelemelerin ardından birçok tarihi yapının yok olmaya yüz tuttuğunu gözlemledik.

Maddi gücümüzün el verdiğince tarihi çeşmelerimizi, dükkanlarımızı ve Gazi Abdurrahman Paşa türbemizde yaptığımız çevre düzenlemeleri ve restorasyon çalışmalarıyla tarihe ışık tutacak hale getirmeyi başardık. Tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmak, boynumuzun borcu” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here