Başkan Tosyalı, Belediyenin 2 Yıllık Faaliyetlerini Anlattı

0
10

“İskenderun’un İl Olmasını İstiyoruz”

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belediye Kültür Sarayında düzenlediği basın toplantısında, İskenderun Belediyesinin 2 yıllık çalışmaları, faaliyetleri ve projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarına ilk olarak gündemde olan ‘il Olma’ konusu ile başlayan Başkan Tosyalı; “İskenderun’un il olmasını bende çok istiyorum. Bizim kimseden ayrılmak, ayrışmak gibi bir düşüncemiz yok. Kıvılcım büyüyerek devam ediyor, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Ben bununla ilgili gerekli girişimleri yapacağım. Bugün topraktan dahi bir ürün istemek için tohum atmak lazım. Eğer siz bunu istiyorsanız hayal ediyorsanız gerçekleşir. Allah’a çok şükür ben şu anda böyle bir heyecanın olduğunu görüyorum. Biz sadece istemeyeceğiz, Erzin’de isteyecek, Payas da isteyecek, Belen isteyecek, Arsuz isteyecek, hatta Hassa isteyecek. Hassa tüneli sonuna gelindi yarın oraya yatırımlara kim gidecek, bizim buradaki sanayicilerimiz gidecek. Bölgenin daha iyi hizmet alması için ben istiyorum. İskenderun il olursa kaybeden diye bir şey olmayacak. Antakya tarafı daha çok kazanacak” şeklinde konuştu.

Göreve başladıkları ilk günden bu güne kadar İskenderun halkına en iyi hizmeti götürme noktasında gece-gündüz demeden çalıştıklarını belirten Başkan Fatih Tosyalı; “Belediye yönetiminde 2. yılımızı tamamlamış bulunmaktayız. Kentimizin sorunlarını, ihtiyaçlarını belirlerken muhtarlarımızın, odalarımızın, siyasi partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın görüş, öneri ve düşüncelerini dinledik. Kamu kurum ve kuruluşlarımızla sürekli iletişim halinde olduk” dedi.

45 Mahallemize Eşit Hizmet Götürdük

45 mahalleye eşit hizmet götürmenin çabasında olduklarını kaydeden Tosyalı; “Yol medeniyettir anlayışı ile 45 mahallede ihtiyaç olan tüm bölgelerde yaklaşık 96 km sıcak asfaltı hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca kentimizde ihtiyaç olan yerlerde dekoratif kaldırım taşı döşeme çalışmalarımız devam ediyor. 55 bin metre kare dekoratif parke taşı ile beraber bunun yanında kilitli parke, andezit döşeme çalışmalarımız da aralıksız sürüyor. Şehrimizin daha güzel daha konforlu yollara kavuşması için çalışmalarımız artarak devam edecek” diye konuştu.

Daha Yeşil Bir İskenderun Çalışıyoruz

Belediye olarak çevreye ve yeşile önem verdiklerini belirten Başkan Fatih Tosyalı; “Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından 7 yeni park daha yaptık. Böylece park sayımız 126’ya çıktı. Kent genelinde tüm yeşil alanlarda, parklarda ve refüjlerde bakım, ağaçlandırma, peyzaj, çiçeklendirme, budama çalışmalarımız devam ediyor. Bu çerçevede 250 bin fidanı toprak ile buluşturduk” diye konuştu.

Araç Parkurumuzu Güçlendirdik

Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, göreve geldiklerinde araç envanterine kayıtlı, 108 araç olduğunu ifade ederek; “82 araç iş yapabilir halde idi. Bu dönemde 28 araç envanterimize kazandırılmış olup bugün itibari ile bakım onarımları yapılarak faaliyete alınan 26 araçla birlikte toplam 136 adet araç hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur” şeklinde konuştu.

Her Mahalleye Spor Sahası

Spora ve sporcuya her zaman destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Fatih Tosyalı; “5 Adet Basketbol, 10 Adet Futbol sahası tamamlanmak üzere olup, 2 adet antrenman spor salonu 1 adet yarı olimpik yüzme havuzunun ise yer teslimi yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Halkımıza En İyi Hizmeti Vermek İçin Çalışıyoruz

Çok değerli İskenderun halkına en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını belirten Başkan Fatih Tosyalı; “Kültür Sarayımız, 1 Nolu sosyal tesislerimizi baştan aşağı yeniledik. 1. etap sahil aydınlatma projemiz bitti. 2 etap devam ediyor. Sahilimiz daha estetik daha güzel bir görüntüye kavuşuyor. Trafiği rahatlatmak adına birçok yeni yol açtık. Ayrıca otoban kavşak projelerimiz ile kent trafiği büyük ölçüde rahatlayacak. Sahil müzik adası içerisinde ve çevresinde yapılan çalışmalar ile bölge daha canlı hale gelecek” dedi.

Belediyemizin Borcu Azalıyor

Göreve geldikleri günlerde belediyenin borcunun yaklaşık 234 Milyon TL olduğunu belirten Başkan Tosyalı; “Yerel yönetim anlayışımızın ilkeleri doğrultusunda İskenderun Belediyesi’ni dürüst, liyakatli, hesap verebilir ve şeffaf bir şekilde yönetiyoruz. Mali disiplini elden bırakmıyoruz. Şu an da toplam borcumuz ise yaklaşık 151.989.274 TL dir” diye konuştu.

İhale Süreci Devam Eden Çalışmalar

İhale süreci devam eden çalışmalar hakkında bilgiler de veren Başkan Fatih Tosyalı; “Denizciler ve Mustafa Kemal Mahallemize yapılacak olan iki adet kapalı spor salonu projemizin yer teslimlerini gerçekleştirdik. İskenderun’da gençlerimizin daha sağlıklı, daha güzel bir ortamda spor yapabilmelerine imkan sağlayacak 3 adet halı saha ve 1 adet basketbol sahası projemizin daha ihalesi tamamlanarak yer teslimleri yapıldı hayırlı uğurlu olsun.

İskenderunlu gençlerimizin hizmetine sunacağımız Sakarya mahallemizde yapılmasını planladığımız yarı olimpik yüzme havuzu projemizin ihale süreci devam ediyor. Aynı zamanda 13 mahallemizde yeni muhtarlık binası yapım çalışmalarına başlıyoruz. Bu yıl yine 30 mahallemizde 70.000 ton sıcak asfalt ihalesine çıkıyoruz. Yine 50.000 metre kare kaldırım ve 100.000 metrekare parke ihalesine çıkıyoruz. 8 mahallemizde çok amaçlı salon yapıyoruz. İskenderun şehir stadyumu projemiz hızla devam ediyor. Şu anda da bu arazi üzerinde zemin etüt çalışmalarına başlandı. Tüm bunların yanında spor ve sosyal tesisinin renovasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Bu çalışmalar ile değerli hemşerilerimize daha güzel, daha sağlıklı ve daha kaliteli hizmet vereceğiz. İş yurtları ile ihaleleri kapsamında ayakkabıcılar çarşısı peyzaj ve güzelleştirme işini başlatıyoruz. Doktorlar Caddesi peyzaj ve güzelleştirme işini başlatıyoruz. Ayrıca park bahçe müdürlüğümüz tarafından kent genelinde yapılması planlanan peyzaj çalışmaları ile parklarımız görsel açıdan daha güzel, daha estetik ve daha güzel hale gelecek.

Yakından Takip Edilen İşler Var

Depreme dayanıksız olduğu için yıkılan eski öğretmenevi yerine yapılacak yeni öğretmen evi İskenderun’umuza artı değer katacak. Enfes manzarası ve konumu ile hem öğretmenlerin hem de emeklilerin keyifli zamanlarını geçirecekleri bir merkez olacak. Bilim ve Sanat Merkezi projemiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze devrettiğimiz yapıda devam ediyor. Belediye olarak eğitime destek olmaya devam edeceğiz. İskenderun’da yapılacak olan tam olimpik kapalı yüzme havuzu ile Uluslararası standartlarda bir tesis daha İskenderun’a kazandırıyoruz. Balıkçı barınağının daha güzel, daha modern ve daha kullanışlı bir hale gelmesi için yoğun bir çaba harcıyoruz. Tosyalı Özel Eğitim Meslek Lisesi yapım işini yakından takip ediyoruz. Pac Meydanı Cami projesi, Aile Sağlık Merkezi projelerimiz tüm bunları yakından takip etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Bir Çok Projeyi Hayata Geçireceğiz

İlerleyen dönemde bir çok projeyi hayata geçireceklerinin altını çizen Başkan Fatih Tosyalı; “Yakından takip etmiş olduğumuz projelerimiz ise kültür ve sanat ve kongre merkezi projemiz, Ziraat Park projemiz. Bu projemize büyük önem veriyoruz. Proje içerisinde birçok hizmet alanı, sosyal tesis, dinlenme alanları, sosyal, sportif, kültürel etkinliklerin yapılacağı yeni bir yaşam alanını kıymetli hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.

Feyezan Kanalı ve çevresi kentsel tasarım projesi devam ediyor. Bu sayede kanalımız yeni reaksiyon alanları ile daha güzel bir görünüme kavuşacak. Otoban kavşak düzenleme çalışmalarımız ile İskenderun kent içi trafiğini çok büyük rahatlatma hedefindeyiz. İskenderun bisiklet yolu projemiz hızla devam ediyor. Bisiklet yolu projelendirme çalışmaları tamamlanmış olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştur. Kent insanın sosyal, kültürel alanda birçok ihtiyacına cevap verecek olan 5 Temmuz stadımızın yerine yapılacak olan Millet Parkı projesine büyük önem veriyor, bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehir kütüphanesi projemiz şehrin kalbi olacak.

İskenderun eski Doğumevi alanına inşa edilecek yeni kütüphane projemiz hazırlık aşamasında. Yeni Geçici Hayvan Bakım Merkezi projemiz ile sevimli dostlarımızın tüm ihtiyaçları karşılanacak. Küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için Yeni Sanayi Sitesi projesini planlıyoruz. İskenderun Şehir Hastanesi projemiz özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde İskenderun için önemli bir ihtiyacı karşılayacak. İskenderun’a değer diyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here