Başkan Savaş ile Hatay Heyetinin Yeni Durağı Özbekistan

0
4

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, birkaç gündür sürdürdüğü Kırgızistan temaslarını tamamlayarak Özbekistan’a geçti. Savaş, Kırgızistan’daki ziyaretlerinin son gününde Bakanlar Kabinesi Başkan Yardımcısı, Ekonomi ve Maliye Bakanı Akılbek Caparov ile görüştü.

Başkan Lütfü Savaş ve beraberindeki heyet, Kırgızistan’daki ziyaretlerinin ardından bir diğer Türk cumhuriyeti Özbekistan’a geçti. Savaş ve Hataylı iş insanları ilk olarak Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile bir araya geldi. Büyükelçi, Özbekistan’da yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kırgız Yetkililerden EXPO 2021 Hatay’a Tam Destek

Özbekistan ziyareti öncesinde Kırgızistan’da yaptığı görüşmelerde, Kırgızistan şehirlerini EXPO 2021 Hatay’da görmek istediklerini söyleyen Başkan Savaş’ın bu talebine Bakan Caparov olumlu yanıt verdi. Caparov aynı zamanda Türk iş insanlarının Kırgızistan’a yatırım yapması için her türlü imkânı yaratmaya hazır olduklarını söyledi.

Hataylı iş insanları ile birlikte hem şehrin yatırım olanaklarını artırmak hem de Türk Cumhuriyetlerine yatırım yapılması için çaba harcayan Savaş, Kara-Suu Belediye Başkanı Adyl Lolobaev’i de ziyaret etti. Lolobaev, Başkan Savaş’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek EXPO organizasyonuna katılmalarının mümkün olduğunu ifade etti. Buradaki görüşmeler sonucunda iki şehir arasında “İyi Niyet Sözleşmesi” de imzalandı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here