Başkan Civelek Halk TV’ye Konuk Oldu

1
211

bld-halk tvCivelek; “Her Şey Daha Güzel Oluyor”

İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, ulusal yayın yapan Halk TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Halk TV’de İsmail Dükel’in sunduğu Yerel Gündem adlı programa canlı yayın konuğu olarak katılan Belediye Başkanı Civelek, 2009 yılı Mart ayından bu yana yapılan çalışmalara ve hizmetlere değindi. Başkan Civelek, yapmayı planladığı projelerle ilgili de bilgi verdi.

Programda, Gezi parkı olaylarıyla ilgili de görüşlerini belirten Belediye Başkanı Yusuf Civelek; “Artık dünya özgürlük dünyası ve bilim dünyasıdır. Bu çocukların bütün isteği aslında ‘özgürlüğüme dokunma’dır. Talepleri bu kadar açık ve net! Özgürlüğüme dokunma. Çünkü bütün dünya özgürleşiyor. Özgürlük çağına girdik artık. Bilim ve özgürlük çağı! Bu çocukların itirazı buna. Gençlerimizin itirazına mutlaka kulak vermek lazım” dedi.

Halka eşit, adaletli hizmet anlayışı ile göreve başlandığını belirten Belediye Başkanı Civelek; “Bütün mahallelerimize eşit hizmet götürdük. Oy veren vermeyen, şu düşünce görüşte olan olmayan hiçbir şekilde bunları ayırt etmedik. Herkese eşit davrandık. Zaten yaptığımız işler halktan topladığımız paralarla olan bütçeden harcadığımız için bütün ihaleleri şeffaf yaptık. Halkın parasını halk için kullanıyorsunuz. Dolayısıyla bunu en iyi şekilde çarçur etmeden bu şekilde yapmalısınız. Bunu bu şekilde götürmeye başladık ve gördük ki insanlar çok rahatladı. Esnaf rahatladı, belediyeye iş yapan müteahhitler rahatladı. Kentte barış ortamı sağlamış olduk. Bu şekilde yola başladık” diye konuştu.

Altyapının önemli olduğunu, önceliklerin altyapıya verildiğini anlatan Başkan Civelek, İskenderun’un uzun bir dönem gelecekte altyapısının tamamlanmış olduğunu belirtti.

Küresel iklim değişiklikleri yaşandığını, çalışmalarda bunun dikkate alındığını vurgulayan Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Fransızlar döneminden kalan 80 yıllık eski içmesuyu şebekesinin değiştiğini, yeni su şebekesinin büyük avantajlar sağladığını belirterek; “Artık İskenderun’da su sorunu çözüldü. Halkımız musluktan sürekli akan sağlıklı, temiz su içecek. Bundan daha güzel ne olabilir? Yağmursuyu drenaj kanalları yaptık. İskenderun artık 2006 yılında yaşadığı sel felaketini yaşamayacak” dedi.

İçmesuyu şebekesi döşenirken, doğalgaz şebekesi döşendiğini, Tedaş’ın elektrik şebekesini yer altına aldığını, bütün bunlar tamamlandıktan sonra cadde ve sokakların asfaltlandığını anlatan Başkan, “Artık İskenderun sağlam bir altyapıya kavuşmuştur” diye konuştu.

Çöp fabrikası yapıldığını, kapasitesi yetersiz olan, eski hizmet binalarının yerine, yeni donanımlı, modern binalar inşa edildiğini, yeni spor tesisleri yapıldığını, halkın iskeleye kavuştuğunu, altyapının yanı sıra İskenderun’un üst yapısının da yeniden yapıldığını söyledi.

Belediye Başkanı Yusuf Civelek, gündeme gelmesi üzerine; “Enkaz edebiyatı yapmam, lüzumsuz polemiklere de girmem. Her zaman düşüncem bu! Memleket için bir çivi çakandan Allah razı olsun ama borçlu belediye devraldık. Esnaf ve devlete de borçluydu. İlk etapta esnafın borcunu adaletli bir şekilde yapılandırarak ödedik. Esnaf rahatladı, parasını aldı. Devlete olan borcumuzu da gene yapılandırdık zaten bir kısmı yapılandırılmıştı, iller bankasından şu an yüzde 40 o borca mahsup ediliyor. Halkın parasını çarçur etmediğimiz için de dünya kadar yatırım yaptık” dedi.

Başkan Yapmayı Planladığı Projelerini Anlattı

Bundan sonra da yapılacak çok önemli çalışma ve hizmetler olduğunu belirten Belediye Başkanı Civelek; “Bir tanesi İskenderun deniz kenti. Bir marina lazım. Marina yapacağız. Adliye ve AVM arasında çok sıkıntılı alan var oraya alt ya da üst geçit şeklinde bir çözüm getireceğiz. Feyezan kanalımız ile ilgili proje var onu halledeceğiz. İskenderun’un coğrafyası mükemmel. Deniz, 15 dakika sonra yayla ve dağ. Ama yazları çok sıcak olur. Teleferik yapacağız, projemiz var. Teleferikle denize girecek, teleferiğe binip yaylaya çıkacak. Kışın da orada kayak yapabilecek. O kadar güzel doğası, coğrafyası var. Turizmi de, yaşayan insanların yaşam kalitesi de artacak. Altyapı bittiği için benim gönlüm rahat. Çağdaş bir kent oldu İskenderun, halk rahat yaşayacak. Ben de layık olmaya çalıştım. Altyapı çalışması hayatımın en büyük ameliyatı oldu. İskenderunlu hemşehrilerime bu kadar zor dönemde, büyük şikayet etmeden katlandıkları için gerçekten gönül dolusu teşekkür ediyorum. Her şey daha güzel olacak demiştim. Evet şimdi her şey daha güzel oluyor. Onu görüyoruz” şeklinde konuştu.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here