Bakan Yılmaz; “Evlatlarımıza Bizim Aldığımız Eğitimden Çok Daha İyi Bir Eğitim Veriyoruz”

0
84

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Evlatlarımıza Bizim Aldığımız Eğitimden Çok Daha İyi Bir Eğitim Veriyoruz

Hayırsever işadamları tarafından İskenderun ve Kırıkhan’da yaptırılan okulların açılışlarını yapmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış törenlerinden sonra Hatay Valiliğini ziyaret etti.

Valilik bahçesinde vali yardımcıları ve valilik birim müdürleri tarafından karşılanan Bakan Yılmaz’ın ziyaretinde milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Fevzi Şanverdi, Serkan Topal, Vali yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler de hazır bulundu. Valilik Şeref defterini imzalayan Bakan Yılmaz ardından Vali Erdal Ata’nın makamına geçti.

Bakan Yılmaz ile beraberindeki heyet, sonrasında Abdurrahman Melek Toplantı salonunda ilimize ait milli eğitim yatırımları ve bunlara yönelik ihtiyaçların değerlendirildiği sunumlar eşliğinde bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Yılmaz’ın başkanlığında Vali Erdal Ata, milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Fevzi Şanverdi ve Serkan Topal’ın katıldığı toplantı sonrasında Valilik önünde bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Yılmaz şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı; “Hatay eğitimini daha iyi yapmak adına gecesini, gündüze katıp hem desteğini milletten alıp hem de devletin imkanlarını en uygun yerde en uygun zamanda kullanılmasını sağlayan başta Sayın Valimize de, il milli eğitim müdürlüğü ailesine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Türkiye’ye 64 milyar liralık yatırım yaptık, eğitim yatırımı. Ama Hatay’a ise bu dönemde Türkiye’deki 64 milyarın içerisinde 1 milyar 415 milyon 192 bin liralık bir eğitim yatırımı yaptık.

Hatay’da 7 bin 323 olan derslik sayısını, 16 bin 607’ye ulaştırdık. Yani bazı alanlarda 80 yılda yapılan derslik sayısından daha fazlasını yaptık. 7 bin 323 olan derslik sayısını 16 bin 607’ye ulaştırdık. 2002’den 2017’ye Hatay genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısını 38’den 25’e düşürdük. Türkiye’nin genelinde de 36’dan 24’e düştü. Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 35’ten de 25’e düştü. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2003’te ilköğretimde 26 iken bugün 17’ye düştü. Ortaöğretimde ise 20’den 14’e düştü. 17 rakamıyla da Hatay Türkiye ortalamasıyla da aynı. Kore ile aynı, Japonya ile aynı, İngiltere ile aynı, hatta Fransa’dan bile daha iyiyiz. Ortaöğretimdeki bu 14 sayısı ile de diğer ülkelerden çok çok daha iyi olduğumuzu gösteriyor. Yine kaliteli bir eğitim vermek adına evlatlarımızın mutlaka teknoloji ile buluşmuş bir eğitimi vermemiz gerekir.

Hatay genelinde 14 bin 714 adet bilgisayar okullara ulaştı. 1100 okulumuza hem ADLS ve uydu bağlantısı üzerinden evlatlarımızın bilgi otoyollarına ulaşılmasına imkan sağlandı. 747 bilişim teknolojileri sınıfı açıldı. Hatay’da Fatih projesi kapsamında da öğrenci ve öğretmenlerimize de  29 bin 275 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. 8 bin 831 etkileşimli akıllı tahta bugün Kırıkhan’daki açılan okulda da gördüğünüz gibi öğrencilerin hizmetine sunduk.

Hatay’da hayırsever potansiyeli olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, onları eğitime yönlendiren Hatay Valisi Erdal Ata’ya teşekkür etti.

Eğitimde özel sektörü desteklediklerini ifade eden Bakan Yılmaz; “2002 yılında Hatay’da  özel okullardaki öğrenci sayısı 2.167’dir ama bugün 23.000’dir. 11 kat artmış. Bu yıl ilköğretimde 223 okulda 13.725 öğrenci taşıma hizmetinden faydalanmakta. Hatay’da okul öncesi eğitim sayımız 8 kat arttı, okul öncesi eğitimde öğretmen sayısı 11 kat arttı.

Eğitimde çok iyi bir mesafe aldık. Eksiklerimiz var mı? Var. Ama geçmişe kıyasla bakarsak eğitimin her alanında çok daha ileriye gittiğimizi görüyoruz. İnşallah devlet-millet iş birliğiyle evlatlarımıza bizim aldığımız eğitimden çok daha iyi bir eğitim veriyoruz. Yarının eğitimini bugünden daha iyi kılmak için de el birliği içerisinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here