Bakan Eroğlu; “Hatay’ımızı Çiçek Gibi Yapacağız!”

0
188

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Hatay’da Tesis Açılışı ve Temel Atma Törenine Katıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Hatay’da düzenlenen törende, 7 tesisin temelini attı, 3 tesisin de açılışını gerçekleştirdi. Merasimde temeli atılan ve açılışı yapılan 10 tesisin toplam yatırım bedeli 150 milyon lirayı bulduğu açıklandı.

Antakya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Eroğlu; “Cumhurbaşkanımızın selamını size iletmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Hatay güzel insanların diyarı sizlerle gurur duyuyoruz. 10 tesisin açılışını ve temelini atmak için buradayız. Hükümetimiz Hatay’a büyük yatırımlar yapıyor. DSİ genel müdürüyken buraya geldim. Buraya 30 yıldan beri genel müdür gelmedi dediler ama şimdi hükümetimiz tarafından 22 milyar yatırım yapıldı. Hatay’ımızı çiçek gibi yapacağız.

Bakanlık olarak burada bütün baraj ve göletleri tamamlayacağız. Sulamaya çok önem veriyoruz. Çiftçilerimize büyük destekler veriyoruz. 2019 yılı sonuna kadar sulanacak alan miktarını 300 bin dekara çıkarma talimatı verdim. Bunu gerçekleştireceğiz. Orman teşkilatımız da köylülerle hasım değil hısım olun talimatı verdim. Gelir getirici tür ağaçlandırması yapıyoruz. Kura çekiyor ve vatandaşlarımıza 49 yıllığına veriyoruz. Bütün masraflar da bizden geliri vatandaşlarımızın.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Hatay dev tabiat turizmi master planı ve eylem planı hazırladık. Burada bugün bir tabiat parkının ilanını da imzaladı. Turistler buraya gelecekler tabii güzellikleri görmek için. Burada Reyhanlı barajı var. Benim de çok önem verdiğim bir baraj. Maalesef davalar sebebiyle gecikti. Talimat verdim ne gerekiyorsa yapılsın. 30 Temmuz 2019’da bitecek. Türkiye üzerinde oynanan oyunları birer-birer aşıyor” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri butonlara basarak 10 tesisin toplu olarak temellerini atarak, açılışlarını yaptı.

Gerçekleştirilen törende; Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi İşi, Yayladağı Şakşak Göleti ve Sulaması ile 4 adet taşkın koruma tesisi ile ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmaların da temeli atıldı. Aynı merasimde DSİ Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan 2 adet taşkın koruma tesisinin ve DKMP Genel Müdürlüğü’nce tamamlanan Mustafa Kemal Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ile Belen Geçidi Tabiat Parkı kır lokantasının temeli atıldı. Temeli atılan ve açılışı yapılan bu tesislerin toplam yatırım bedeli 150 milyon lirayı buluyor.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan ve açılışı yapılan tesislerin hizmete alınmasıyla 347.220 dekar zirai alan suya kavuşacak. 150 milyon metreküp su depolanacak. 3 ilçe ve 6 mahalle taşkın zararlarından korunacak, Yine ormanların gençleştirilmesi, bakımı ve iyileştirilmesi ile orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacak.

Ayrıca Bakan Prof. Dr. Eroğlu’nun Hatay’da düzenlediği merasimde 5 aileye gelir getirici tür sertifikası, 5 aileye de Orköy sertifikası verildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here