Arsuz’un Altyapı Haritası Çiziliyor

0
324

arsuz-altyapı haritası1Şehirciliğin en önemli olgularından biri olan alt yapı çalışmalarına büyük önem veren Arsuz Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı ile koordineli bir çalışma sonucu gerçekleşen Altyapı Şebeke Projesi Yapım ihalelerinin ardından, proje çizimi için yüklenici firmaya yer teslimini yaptı.

Arsuz Belediye Başkan Yardımcıları Sedat Deveci ve Ali Yavuz, HATSU Etüt ve Plan Daire Başkanı Hüsna Karayazgan ve Çevre Mühendisi Şeyda Demiroğlu’nun ihaleyi alan RAM-TEK İnşaat yetkililerinden inşaat mühendisi Korkut Babaoğlu ve Harita Mühendisi Zeki Kasap ile birlikte yaptığı toplantının ardından, Arsuz’da iki etap halinde gerçekleşecek olan altyapı çalışmalarının birinci etabı için arazi çalışmaları start aldı.

Arsuz’u Hatay’ın altyapısı olmayan tek ilçesi sıfatından kurtaracak olan çalışmaların masaya yatırıldığı toplantıda Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Deveci, hayata geçirilecek olan altyapı yatırımının ilçeye önemli bir değer katacağını ve ilçenin geleceğini de garanti altına alınacağını ifade etti.

Altyapıda Arazi Çalışmaları Başladı

HATSU Etüt ve Plan Daire Başkanı Hüsna Karayazgan ise, Arsuz’a yapılacak olan en büyük yatırım hamlesinin hayat bulmasıyla ilçedeki altyapı sorununun tamamen son bulacağını belirterek; “Arsuzlular’ın acilen ihtiyaç duyduğu altyapı projesi coğrafi alanın büyük olması nedeniyle iki etap şeklinde gerçekleşecek.

arsuz-altyapı haritası (2)

Arpaderesi, Büyükdere, Harlısu, Karaağaç, Karahüseyinli, Karapelit, Kışla, Kozaklı, Müftüler, Nardüzü, Nergizlik ve Pirinçlik’i de içerisine alan 552,55 kilometrelik birinci etap altyapı için ihaleyi alan firmamız proje çizimi için zaman kaybetmeden sahaya indi. 300 gün sürecek olan çalışma kapsamında birinci etabın altyapı haritası tamamlanıp, bize teslim edildikten sonra yapım ihalesini gerçekleştireceğiz ve inşallah ilk kazmayı vuracağız.

Bu kısmın kanalizasyonu ise İskenderun Arıtma Tesisi’ne bağlanacak. Arpagedik, Akçalı, Aşağıkepirce, Avcılarsuyu, Beyköy, Çerçikaya, Derekuyu, Gökmeydan, Gözcüler, Hacıahmetli, Haymaseki, Höyük, Işıklı – Tatarlı, Karagöz Konacık, Kurtbağı, Madenli, Tülek, Üçgüllük-Gülcihan, Yukarıkepirce, Arsuz Merkez olmak üzere toplamda 589,90 kilometreyi kapsayan ikinci etap altyapının da Şebeke Projesi Yapım ihalesi 14 Temmuz’da gerçekleşti.  İkinci etap için proje çizimi 350 gün sürecek. İkinci bölge için Üçgüllük Mahallesinde bir arıtma tesisi yapılacak. Tesisin ihalesi de inşallah önümüzdeki günlerde gerçekleşecek” derken, Kale Mahallesi’nin arıtma sorununun ise paket arıtma tesisine bağlanarak çözülmesini istedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here