Altın ‘Güvenli Liman’ Alımları İle Güçlü

0
79

uğur fırat-piyasa9İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat haftanın ilk borsa değerlendirmesini yaparak yatırımcılarını bilgilendirdi.

Hisse senetleri, emtia ve gelişen paralara gelen sert satışların, altına yönelik güvenli liman talebini arttırdığını kaydeden başkan Fırat; “Altın, hisse senetleri ve emtia grubuna küresel bazda gelen satış dalgasının yatırımcıları güvenli liman niteliğindeki varlıklara yöneltmesinin etkisi ile, Ocak ayından bu yana gerçekleştirdiği en büyük haftalık kazancı korudu. Spot altın, Cuma günkü seviyesi olan ons başına 1,160.77 dolardan, Singapur saati ile 09:18’de 1,162.35 dolara geldi. Metal geçen hafta yüzde 4.1 yükseldi. Fiyatlar Cuma günü 1,168.39 dolara kadar çıkarak 7 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Küresel büyümenin teklemekte olduğuna ilişkin endişelerin artması, geçen hafta gelişen piyasa paraları ve emtia grubuna sert satışların gelmesine neden oldu ve bu satış dalgası Pazartesi günü daha da derinleşti. Japonya’dan Avustralya’ya, hisse senetleri, ABD endeks vadeli kontratlarıyla birlikte düştü. ABD endeks vadeli kontratlarındaki düşüş, Dow Jones Endeksi’nin düzeltme durumuna girmesine neden olan satış dalgasının sürebileceğini işaret ediyor. Dolar, Fed’in gelecek ay faiz artırımına gitmeyebileceği beklentilerinin arttığı bir ortamda fazla değişmedi” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here