AKAMİB İhracat Panelleri Mersin’de Final Yaptı

0
158

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Tarafından Kentlere Özel Düzenlenen İhracat Panelleri Programı 4. Etkinliği İle Mersin’de Final Yaptı

Kasım ayında Kayseri’de başlayan etkinlikler, İskenderun ve Adana’nın ardından Mersin’de Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen program ile son buldu. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Hakan Güldağ ve Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz’un katılımlarıyla gerçekleşen panel programlarında sürpriz misafirler de oldu.

Adana’da Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Kıvanç konuşmacı olurken, Mersin’deki panele Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut katılım gösterdi. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen de ev sahibi olarak final etkinliğinde sahnede panelistler arasında yer aldı.

Bülent Aymen açılış konuşmasında bölgenin sorunlarından bahsederek, yaşanan konjektürel olumsuzluklara değindi. İhracat pazarlarını çeşitlendirmek için çalıştıklarını dile getiren Aymen; “Kereste Palet sektöründe devam eden URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) projesi ile 5 farklı ülke pazarına heyetler düzenledik ve firmalarımız ihracata da başladı” dedi.

Mobilya sektörünün ise nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu, sektörün ihtiyacına yönelik mesleki eğitimler verilmesi, üretim için vasıflı eleman yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Aymen, hammadde fiyatlarının yüksekliğine değinerek; “Hammadde fiyatlarında görülen yükseliş nedeniyle ihracatçılarımız uluslararası pazarda rekabet edemez oldular. Üretim maliyetlerimiz artıkça, lojistik avantajımız olan yakın pazarlara ihracat gerçekleştirmekte bile zorlanır olduk” diye konuştu. Açılış konuşmasının ardından, 2014-2018 döneminde Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu’nda görev alan üyelerine çalışmalarının anısına plaketleri takdim edildi.

Vahap Munyar’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, MTSO Başkanı Aşut, yatırım alanlarındaki sıkıntılar ve endüstri 4.0 kavramları üzerinde dururken,  kentin ve bölgenin deniz avantajını verimli kullanmak gerektiğini, dünyanın gelişmiş ülkelerinde sanayi bölgelerinin, denize yakın yerlerde kurulduğunu ve büyüdüğünü dile getirdi.

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan ise, lojistiğin ihracattaki önemine değinirken, rakip ülkelerin verimli lojistik planları ile nakliye maliyetlerini düşürdüklerine ve rekabet güçlerini artırarak uluslararası pazarda öne çıktıklarına dikkat çekerek; “Lojistik güç bir şirketin kar elde etmesinde önemli rol oynar. Doğru bir lojistik kurgu oluşmazsa nakliye maliyetleri şirketi zarara dahi götürebilir” dedi.

İnovasyon ve teknoloji konularının önemini vurgulayan Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Hakan Güldağ, dünya dengelerinin değişmeye başladığını işaret ederek; “İnovasyon ve teknoloji transferinin zorlaşacağı bir döneme giriyoruz, gençlere, üretici ve ihracatçılara büyük görevler düşüyor” dedi. Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz; Türkiye’nin avantajlı konumunun ve doğal kaynaklarının altını çizerek; “Bu avantajlar yavaş yavaş önemini kaybediyor. Avantajlarımız elimizden gitmeden yeni stratejiler geliştirmeliyiz. Elimizdeki kaynakları biz kullanmalı, hammaddemizi katma değerli ürüne biz çevirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Panelde Lojistik Master planının gerekliliği üzerinde duran AKAMİB Başkanı Bülent Aymen ise; “Bölgemiz, stratejik konumumuz bir lojistik merkez olmamız açısından çok elverişli. Mersin gibi önemli bir konumdaki şehrimizi lojistikte merkez haline getirmek, sadece bölgemize değil tüm Türkiye’nin ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır” dedi.

Konuşmasına lojistik konusunda yaşanan sorunlardan örneklerle devam eden Aymen; “Yollar köprüler gibi alt yapılarımızı geliştirirken maalesef gümrüklerdeki sorunları bir türlü aşamıyoruz. Karayoluyla Avrupa’ya ihracat yapan ihracatçı en büyük problemi Kapıkule’de yaşıyor. İstanbul’dan bisikletle yola çıkan bir yolcu yaklaşık 14 saatte Kapıkule’den geçerken, aynı yolu bir tır 37 saatte geçebiliyor. İhracatçının Türkiye’den çıkabilmesi 2 günü bulmakta” şeklinde sorunları dile getirdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here