ABD Adana Konsolosundan Vali Topaca’ya Ziyaret

0
38

vali büyükelçi1Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Topaca, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Konsolos Espinoza’ya ilimiz hakkında bilgiler verdi. Topaca, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye için dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek; “Ortaklık her iki tarafın da kazanacağı bir ilişki. ABD ile siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda köklü ilişkilerimiz var. İki ülke arasındaki ilişkiler bölgesel güvenlik açısından da çok önemli, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesinden yanayız, bizim için bu ilişkideki önemli faktör ulusal çıkarlarımızdır” dedi.

Hatay’ın tarım, sanayi, lojistik alanda potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Topaca, “İskenderun Limanı’nın hem Afrika’ya hem de Ortadoğu’ya yakın bir liman olması ilimizi yatırımlar için çok cazip bir hale getiriyor. Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35’i ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi. Yatırımcılara ilimize yapılacak yatırımlar konusunda her türlü desteği veriyoruz” dedi.

ABD’nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da, Hatay’a daha önce de geldiğini ve Valilik ile güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade ederek; “Hatay farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabildiği güzel bir kent. Biz de her anlamda işbirliğini daha da artırarak geliştirmek istiyoruz, bu anlamda buradaki sanayici ve iş adamları da 45 kişilik bir heyet ile yakın zamanda ABD’yi ziyaret edecekler. Türk Halkı ile paylaştığımız değerler iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir” dedi.

Espinoza, Türkiye’nin Suriyeli misafirlere verdiği desteği takdire değer ve önemli bulduğunu söyleyerek; “ABD de Suriyeli vatandaşlara destek veren en büyük güçlerden bir tanesi, bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler de ülkemizin Türkiye ile olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır” şeklinde konuştu. Valimiz Topaca, ziyaret sonrasında John L. Espinoza’ya ilimize özgü kamıştan yapılmış ney hediye etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here