“2 İş Makinesi Göndererek Felaketin İzleri Silinir mi?”

0
79

mevlüt dudu açıklama (16)CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu Çökek Felaketini TBMM’ye Taşıdı ve Sordu…

Bir ay önce Dörtyol, Çökek yaylasında meydana gelen ve 5 vatandaşımızın ölümüne yol açan sel felaketini TBMM’ye taşıyan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, “2 iş makinesi ile çökek felaketinin izleri silinir mi?” sorusunu yöneltti.

Konu ile ilgili bir de açıklama yapan Mevlüt Dudu; “Sadece evleri zarar görenlere maddi yardım yaptılar. Felaketin diğer sonuçları ile vatandaşları baş başa bıraktılar. Çökek’te meydana gelen felaketin sonuçları açıkça ortadadır. Yol ve su şebekesi tamamen yok oldu. Narenciye bahçeleri ve bu bahçelerin sulanmasını sağlayan sulama kanalları büyük zarar gördü. Vatandaşların olanaklarını kat kat aşacak derecede hasarlar meydana geldi. Devlet ne yaptı? Sadece evleri hasar görenlere maddi destek verdi. Bir de DSİ tarafından iki adet iş makinesi gönderildi. Karakese Belediyesi kendi olanakları ve komşu belediyelerden gelen kısıtlı desteklerle sorunun altından kalkmaya çalışıyor. Bahçeleri zarar gören ve sıcak yaz boyunca sulama yapamayan vatandaşlarımızın durumu daha da kötü. Kısaca Çökek felaketinden zarar gören bölge halkı ve Karakese Belediyesi kaderi ile baş başa bırakılmıştır” dedi.

Bu tür bir felaketin daha önce de görüldüğünü ifade eden Dudu, halkın bunun bedelini, hükümetten seçimlerde soracağını vurgulayarak; “Biz bu durumu daha önce Amik ovası felaketinde de gördük. Orada da tarlaları ve ürünleri sular altında kalan vatandaşlarımız birkaç çuval un ve yemle avutuldular. Şimdi aynı durumu Çökek’te yaşıyoruz. AKP 11 yıllık iktidarı boyunca gösterdiği gibi, bir kez daha Hatay’ı ve Hataylıları gözden çıkardığını Çökek felaketinde de göstermektedir. Çökek felaketinde Devlet devletliğini, Hükümet de Hükümetliğini yapmamıştır. Bu durumun hesabı sandıklarda AKP iktidarından sorulacaktır. Hatay Halkı AKP’nin notunu kesmiştir ve 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerde sandıkta verecektir” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here