Yüzlerce Kişi Özgecan İçin ve Kadın Cinayetine Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

0
120

arsuz'da miting1Arsuz da Duyarsız Kalmadı!

Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Arsuz’da gerçekleşen ‘Kadına Şiddete Hayır’ mitinginde yüzlerce kişi tek ses olarak kadın cinayetlerinin sona ermesi için haykırdı.

Arsuz Belediyesi önünden başlayan yürüyüşte, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, eşi Selda Culha ve oğlu Cihan Culha ile ön saflarda yer alırken, mitinge ayrıca CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, CHP İskenderun İlçe Başkanı Jorj Basus, CHP Hatay Milletvekili Aday Adayları Yılmaz Şahutoğlu, Riyat Kırmızıoğlu, Hakan Mazman, Ali Aslan, Süleyman Uyar, Kamil Turan ve Nermin Yıldırım Kara, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları, CHP kadın kolları üyeleri, Eğitim-Sen Arsuz Temsilciliği üyeleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

“Kadına Uzanan Eller Kırılsın! Özgecan İçin Susma Haykır! Özgecan’ın Çığlığını Duydunuz mu? Cinsiyet Ayırımına Hayır! Özgecan’lar Ölmesin!” şeklinde Atatürk Meydanı’na kadar slogan atarak yürüyen vatandaşlara, esnaflar alkışlarla, araç sürücüleri de kornalarla destek verdi.

arsuz'da miting2

Meydana gelindiğinde bir dakikalık saygı duruşunun ardından Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin isimlerle birlikte Özgecan Aslan’ın adının 3 kez okunduğu sırada vatandaşların ‘Burada’ diye bağırması da duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

“Yasalar Erkek Egemen Zihniyetli”

Son 12 yılda kadının adının toplumdan silinmeye çalışıldığını ve bunun karşısında da aydın ve eğitimli insanların duracağına inandığını söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha; “Özgecan kardeşimiz katledildi. Onu katledenler üç kişilik bir erkek çetesi… Ama katillerin bu kadar olduğuna inanmamız çok zor. Ülkemizde her gün farklı yaş guruplarında çok sayıda kadın tecavüze uğruyor. Bunu yapanlar cezalandırılmıyor, cezalandırılsalar bile çok az bir cezayla kurtuluyorlar. Çünkü yasalar erkek egemen bir zihniyetle yapılıyor.

arsuz'da miting3

Ayrıca ülkemizde tecavüze veya tacize uğrayan kadınlarımız horlanıyor. Toplumun bakış açısı yüzünden kadınlar bunu ifade etmekten çekinirken, bu durum ise erkek güruhunu cesaretlendiriyor. Bugün ülkemizde ‘Anaların dizinin üstü gözükürse tahrik unsuru sayılır’ diyen bir zihniyetler var. Son yıllarda ülkemizde öyle bir erkek tipi yaratıldı ki; kadın aşağılanıyor ve yok sayılıyor. Ancak bu zihniyeti aydın insan tipi yenecektir. Artık, erkek milletinin kadına bakış açısı değişmelidir” diye konuştu.

Başkan Culha konuşmasında ayrıca Özgecan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını ve kadın cinayetlerinin son bulmasını da istedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here