Yıldırım; “Enerji Üretimi ve Dağıtımı Özel Çıkarın İnsafına Bırakılamaz”

0
24

Vatan Partililer Elektrik Dağıtımının Bir An Önce Kamulaştırılmasını İstediler…

Vatan Partililer, ‘Ucuz Elektrik ve Güvenlik için Kamulaştırma’ sloganıyla, Havuzlu Çarşıda bir araya gelerek, taleplerini dile getirdi.

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım önderliğinde gerçekleştirilen basın açıklamasına, İlçe Başkanı İbrahim Bedir ve yönetimi ile partililer katılım gösterdi.

Son zamanlarda yapılan zamların üreticinin, üretim şevkini kırdığını vurgulayan İl Başkanı Yıldırım, yaşanan sıkıntının başlıca nedenin ‘özelleştirmeler’ olduğunu savunarak; “Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır. Ağırlaşan bu enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez.

Yüksek fiyatların yaşattığı sıkıntılar üretime ve halkın geçimine büyük darbeler vurmaktadır. Enerji de yaşanan bu sıkıntının başlıca sebebi özelleştirmelerdir. Devlete ait olan elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildi ve sonuçları ortadadır. Özel çıkar, halkın çıkarlarının tepesine binmiştir. Özel şirketler devletten aldığı elektriği aşırı bir kârla satıyor. Hükümet, bu uygulamalarla halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor” şeklinde konuştu.

“Üreticiye Ucuz Elektrik Sağlanmalıdır”

Elektrik başta olmak üzere enerji dağıtımının bir kamu hizmeti olduğunun altını önemle çizen Yıldırım; “Üreticiye enerjiyi sağlıklı ve ucuz şekilde ulaştırmak üretim için şarttır. Dahası enerji bir güvenlik meselesidir. Enerjide halkçı çözüm ülkenin güvenliği için de mecburiyettir. Enerji kâr amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayi çarklarının çevrilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir. Bu nedenle enerji üretimi ve dağıtımı özel çıkarın insafına bırakılamaz. Elektrik dağıtımı bir an önce kamulaştırılmalı, devlet eliyle vatandaşa, üreticiye ucuz elektrik sağlanmalıdır.

“Kamunun Toplam Çıkarını Yazmayan Anlayışlar Çökmüştür”

Buradan hükümetimize öneriyoruz: Ucuz elektrik ve güvenlik için elektrik dağıtımını kamulaştırın. Ekonomik kurtuluş savaşı, sıkıntıları halkın sırtına yükleyerek verilemez. Enerji ve elektrik gibi güvenliğimizi ilgilendiren alanlar özel çıkar insafına bırakılamaz. Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların temelini serbest piyasacı, özelleştirmeci, özel çıkarı halkın çıkarının önüne koyan anlayışlar oluşturuyor.

Bu ekonomik sorunları ancak üretime dayanan, üretimi her şeyin önüne koyan karma ekonomiyle aşarız. En başa halkın çıkarını, kamunun toplam çıkarını yazmayan anlayışlar çökmüştür. Buradan siyasi partilere, oda ve derneklere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine sesleniyoruz: Halkın ucuz elektrik talebine kulak verelim ve elektrik dağıtımının kamulaştırılması için seferber olalım.

Biz Vatan Partisi olarak bugün itibariyle Hatay’da kampanya başlatıyoruz. Tüm demokratik kitle örgütlerini bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki günlerde propaganda araçları, imza masaları, basın ve çeşitli etkinlikler yoluyla kampanyamızı sürdüreceğiz. Çağrımız açık: Ucuz elektrik ve güvenlik için elektrik dağıtım şirketleri kamulaştırılsın, zamlar geri çekilsin” diye konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here