Vekil Dudu, Suriye İle İlişkiler Konusunda Komisyon Kurulmasını İstedi

0
64

mevlüt dudu açıklama (25)CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Suriye ile olan ilişkiler konusunda Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan olaylar ve Suriye ile ilişkilerde meydana gelen değişiklikler neticesinde, bölge illerinde yaşanan durumun ne olduğu, bu konunun; sosyal, ekonomik, askeri, siyasi ve uluslararası boyutunun belirlenmesi için Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

Dudu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Suriye ile olan ilişkiler konusunda Meclis araştırması açılması talep edildi. Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Hatay, Mardin, Kilis, Adana, Mersin, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimiz adeta gözden çıkarılmış, Özgür Suriye Ordusuna ‘istediğiniz gibi kullanın’ düşüncesiyle teslim edilmiş durumdadır. Mart 2011’den bu güne, Suriye ile sınır illerimiz, düşüncesizce çatışmalara destek vermek için kullanılmaktadır.

Sınır illerde, kamplarla başlayan destek, silah ve mühimmat geçişlerine göz yumularak sürdürülmüş, sınır illerimiz; Suriyeli askeri ve sivil bürokratların merkezi olmuş, hava alanlarımızın VİP salonları, devlet erkanının bulunduğu ortamlar ve sınır kapılarımız bunlara açık hale getirilmiştir.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here