Vatandaşlık Alan Suriyeli Sayıları Neden Gizleniyor?

0
19

Güzelmansur, TC Vatandaşlığı Verilen Suriyelilerin Her Geçen Gün Arttığını, Bazı Yerlerde Seçmen Dengelerinin Değişmeye Başladığını Kaydetti…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, T.C. vatandaşlığı verilen Suriyelilerin sayısının en son Aralık 2019’da verildiğini, sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısının da sır gibi saklandığını iddia etti. Güzelmansur, konuyla ilgili sorularının da cevapsız bırakıldığını belirtti.

CHP’li milletvekili Güzelmansur, Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili açıklamanın son olarak Aralık 2019’da yapıldığını, 22 ay önce Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda 110 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiğinin açıklandığını belirtti. Güzelmansur, sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısınınsa sır gibi saklandığını iddia etti.

Suriyelilerin taleple değil, aranarak davetle Türk vatandaşlığı verilmeye çağrıldığına dair seçim bölgesinden sık-sık ihbar ve şikâyetler aldığını da kaydeden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un konuyla ilgili sorularının da cevapsız bırakıldığı öğrenildi.

Kaç Suriyelinin vatandaşlık aldığına dair 2 önerge veren Güzelmansur’un soruları aylar sonra gönderilen cevaplarda “5901 sayılı Türk vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır” denilerek geçiştirildi.

Güzelmansur bu defa “2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında T.C. vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısını” Bilgi Edinme Yasası kapsamında öğrenmeye çalıştı.

Bilgi edinme başvurusu da “Ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi olduğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir” denilerek reddedildi.

19 Ayda En Az 110 Bin Suriyeli Vatandaş Yapıldı
Vatandaş Olan Suriyeli Sayısı 220 Bini Aştı

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Güzelmansur; “Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili soru önergelerine dalga geçer gibi cevaplar verilmesi millet iradesine saygısızlığın göstergesidir. Sonuçta ben bu soruları vatandaşların talebiyle soruyorum. Bana değil halka cevap verilmiyor. Halktan neyi gizliyorlar? Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde verilen cevaba gelince, neyin özel çalışmasını gerektiriyormuş anlaşılır gibi değil. Devletin göç ve göçmen politikasının şeffaflıktan bu kadar uzak olması demokrasi adına çok üzücü.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmadığı o özel çalışmayı ben yaptım. Aralık 2019-Temmuz 2021 arasındaki 19 ayda, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı en az 110 bin. Buradan şu sonuç çıkıyor! Suriyelilere TC vatandaşlığı verme süreci hızlandırılmış.

7 yılda 110 bin Suriyeliye TC vatandaşlığı verilmişti.  19 ayda 110 bin Suriyeli daha vatandaş yapılmış. Şu anda toplamda en az 220 bin Suriyeli TC vatandaşlığı almış durumda” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Yayladağı’nda Her 5 Seçmenden Biri Suriyeli

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayılarının bazı yerlerde seçmen dengelerini değiştirmeye başladığını da sözlerine ekleyen Güzelmansur; “Örneğin Hatay’ın Yayladağı ilçesinde son 19 ayda verilen vatandaşlıklarla Suriyeli seçmenin ilçedeki toplam seçmene oranı %19’a yükseldi. Diğer bir deyişle, Yayladağı’nda, neredeyse her 5 seçmenden biri Suriyeli!” şeklinde konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here