Ünsal; “Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Açılması, Riskleri Daha da Arttırır”

0
19

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, ana sınıfı, anaokulu ve uygulama sınıflarının haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapması konusunda açıklamalarda bulundu. Bu kararın gerekçesinin çocukların eğitimi değil, anne babaların çalışmasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Ünsal; “Oysa salgın koşullarında yapılması gereken çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Eğitim-Sen, bu kararın geri alınması için MEB’e başvuru yapacak, gerekli görüşmeleri gerçekleştirecektir” açıklamasında bulundu.

Okul öncesi öğretmenlerinin bakıcı olmadığının da altını çizen Şube Başkanı Ünsal; “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 20 Kasım 2020 tarihinde, resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarının (ana sınıfı, anaokulu, uygulama sınıfları) 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacağını açıkladı. Alınan kararın gerekçesinin ise çocukların eğitimi değil, çalışan anne babaların çocuklarının bakımı olduğu ortadadır.

Öncelikle okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olduğu, okul öncesi öğretmenlerinin de bakıcı olmadığının altının çizilmesi gerekmektedir. Bu karar ile okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olma özelliği ortadan kaldırılmakta ve sadece çalışan anne babaların çocuklarının bakımı görevi verilmektedir. Bu durum kurumlarımızı aşındırmaktadır” diye konuştu.

MEB, Tüm Öğretmenler ve Öğrencilerin Sağlığından Sorumludur!

Salgının ciddi boyutla geldiğini, okul öncesi eğitim kurumlarının açılması ile risklerin daha da artacağına işaret eden Ünsal; “Salgının oldukça ciddi bir boyuta ulaştığı günlerde, okul öncesi eğitim kurumlarının açılması ile bu kurumlarda çalışan öğretmenler ve eğitim alan öğrencilerin sağlığı risk altına girecektir. Toplumsal yaşamın tamamen kapatılması gerektiğinin her gün bilim insanları tarafından ifade edildiği bir dönemde, bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir.

MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumlu olduğunu unutmamalıdır. Bu kararın gerekçesi anne babaların çalışmasını sağlamaktır. Oysa salgın koşullarında yapılması gereken çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Sosyal devletin görevi tüm kesimleri desteklemektir. MEB, öğretmen ve öğrencilerin sağlığı ile haklarını gözetmelidir.

Eğitim-Sen, bu kararın geri alınması için MEB’e başvuru yapacak, gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek ve eğer sorun hala çözülmüyor ise ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklı tüm haklarını kullanmakta tereddüt etmeyecektir” dedi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here