Türk İş Hatay İl Temsilciliği Üyeleri Haykırdı! “Kıdem Tazminatıma Dokunma”

0
22

Türk İş Hatay İl Temsilciliği Üyeleri Haykırdı!
“Kıdem Tazminatıma Dokunma”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Hatay İl Temsilciliği üyeleri, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik olarak gündeme getirilen değişikliğe karşı, tüm Türkiye’yle eş zamanlı eylem gerçekleştirdi.

Türk Metal Sendikası İskenderun Şubesi önünde gerçekleştirilen eyleme, koranavirüs tedbirleri kapsamında şube başkanları, şube yöneticileri ve işyeri sendika temsilcileri katıldı. Eyleme ayrıca Vatan Partisi İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir ve Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Sadık Karakaş da katılım gösterdi.

“Kıdem Tazminatıma Dokunma” yazılı pankartların açıldığı, sloganların atıldığı eylemde basın açıklamasını, Türk İş Hatay İl Temsilcisi ve Türk Metal Sen İskenderun Şube Başkanı Çakır Varan okudu.

Türk-İş Genel Kurullarında “Kıdem Tazminatı” ile ilgili oybirliğiyle alınan kararın arkasında olduklarını kaydeden Varan, kıdem tazminatının, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızıçizgisi olduğunu vurguladı.

Herkesin bildiği gibi son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşandığını kaydeden Varan; “Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istiyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” diye konuştu.

Kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Varan; “Görüşümüz net… Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türkiş’in kırmızıçizgisidir.

Bugün çalışanlara ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımızı posterlerle donatılacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here