Sayek Böke’ye, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Önemli Görev!

0
21

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkanlığı’na oybirliğiyle seçildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkanlığına, Hataylı hemşerimiz, CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke seçildi.

AKPM’nin Strazburg’da 2022 Ocak oturumu kapsamında gerçekleşen oylamada Sosyalist Grup’un adayı olan Böke, başkanlığa oybirliğiyle seçildi.

Toplamda 85 üyesi bulunan Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi’nin gündeminde, üye devletler içinde sosyal barışı geliştirmenin yolları, ekonomik gelişmelerin ve pandeminin sosyal yönleri, çocukları, yaşlıları, engellileri etkileyen sosyal politikalar ve sağlık politikalarının geliştirilmesi gibi konular bulunuyor.

Komite, AKPM adına Avrupa Sosyal Şartı ve diğer ilgili Avrupa Konseyi sözleşmelerinin üye devletler tarafından hangi düzeyde uygulandığını da değerlendiriyor.

Böke: “Mutluluk Duyuyorum”

Selin Sayek Böke, AKPM Komite Başkanlığı’na seçilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Pandeminin sürdüğü, iklim krizinin yıkıcı etkilerini hissettirdiği ve dünyada var olan eşitsizliklerin daha da derinleştiği bir dönemde, tüm bu kriz ve sorunların hak temelli bir hukuk düzeninde çözümüne odaklanmış bir komitenin başkanlığına seçilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ülkemizde yaşanan buhran da dünyada yaşanan sosyoekonomik eşitsizlikler de, sosyal adaletin gerçekten sağlanabilmesi için düzen değişikliği ihtiyacına işaret ediyor.

Hak temelli bir sosyal devletin pandemiye, sosyal ve ekonomik eşitsizliklere ve iklim krizine çare olacağı açık. Bunun için her alanda, dayanışma ile mücadele etmek zorundayız. Pandemiye, sosyal adalete ve iklim krizine dair raporların ve tavsiye kararlarının oluşturulacağı komite çalışmaları sosyal eşitlikçi yeni bir politika çerçevesi için önemli bir zemin oluşturuyor. Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi’nde yürüteceğim çalışmaların sosyal devletin yeniden inşasına katkı sağlayacağını düşünüyor ve büyük heyecan duyuyorum.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here