MKÜ Araştırma Hastanesinden Önemli Bir Ameliyat Daha

0
551

mkü-ameliyat1Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi doktorları, Türkiye’de ve dünyada yapılması zor olan bir uygulamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirerek yıllardır tedavi bekleyen kadın hastayı sağlığına kavuşturdu.

MKÜ Araştırma Hastanesinin Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ile Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinin ortaklaşa yürüttüğü cerrahi operasyonla kadın hastanın yeni bir hayata adım atması, benzer rahatsızlıklardan dolayı tedavi bekleyen hastalara da umut oldu.

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin bölgesindeki iddialı konumunu bir kez daha gözler önüne seren operasyonun detayları hakkında Araştırma Hastanesinden yapılan yazılı açıklamada; “Hastamız dilinin bir kısmını, çene kemiğini ve komşu cilt bölgesini tutmuş kötü huylu bir tümör nedeni ile ameliyat edildi. Dolayısı ile dilinin ve çenesinin yarısı ile tutulmuş olan cilt bölgesi alındı. Bununla birlikte boyundaki lenf bezleri temizlendi. Ameliyat bölgesinde oluşan geniş doku defekti hastanın sol bacağından alınan kemik ve cilt parçası ile onarıldı. Bu şekilde tümörün tamamının temizlenmesi ve bunun sonucunda meydana gelen fonksiyonel ve kozmetik kaybın onarılması en iyi şekilde gerçekleştirilmiş oldu” denildi.

Cerrahi müdahalenin önemine de vurgu yapılan açıklamada, “Vücudun bir bölümünde meydana gelen bu tür doku kayıplarının vücudun başka bir bölgesinden alınan ve serbest flep adı verilen dokular ile onarılması işlemi Türkiye’de ve hatta Dünya’da belirli merkezlerde gerçekleştirilebilen ve çok özel bir bilgi, eğitim ve titiz bir ekip çalışması gerektiren operasyonlardır. Bu ameliyatlar hastanemizde de başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir” diye belirtildi.

Ameliyat Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ertap Akoğlu, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Çevik, Op. Dr. Özge Berber ve Arş. Görevlisi Dr. Sait Çolak ile Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Temel tarafından gerçekleştirildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here