Milli Sporcumuz Emine Hatun Tuna Atletizmde Altın Madalya Kazandı

0
89

milli atlet4Bulgaristan’ın Samokov şehrinde yapılan Avrupa Kros Şampiyonası’nda genç kadınlar kategorisinde yarışan Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencisi Emine Hatun Tuna, altın madalya kazanarak Mustafa Kemal Üniversitesi’ne büyük bir gurur yaşattı. 27 ülkeden 80 sporcunun katıldığı şampiyonada sporcu Emine Hatun Tuna, 4 bin metrelik zorlu parkurda 14.13’lük derecesiyle ipi en önde göğüsledi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi olan ve henüz kariyerinin başında bulunan 19 yaşındaki milli atlet Emine Hatun Tuna, yakaladığı başarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “İnsan, İstiklal Marşı’nın heyecanını kürsüde tattığı zaman bu duyguyu birçok kez yaşamak istiyor” dedi. Kazandığı madalyanın ardından birçok kesimden övgüler alan ve haklı bir onur yaşayan Emine Hatun Tuna, aynı zamanda Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de adını duyurarak Üniversitenin spora verdiği desteği gözler önüne serdi.

Tuna, Bulgaristan’daki Avrupa Kros Şampiyonası’na Kenya’da hazırlandıklarını söyledi. Buranın rakımının Türkiye’den daha yüksek olmasından dolayı sporcuların kan seviyesi ve ciğerlerine daha iyi geldiğini aktaran Tuna, Kenya’da 20 günlük çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirtti.

Avrupa Şampiyonası’ndaki madalya umudunun dünya şampiyonasında geliştiğini söyleyen Tuna; “Çünkü dünya şampiyonasında 6. oldum. Etiyopyalı arkadaşımla beraber kafa kafaya girdim. Çok az saliselik farkla o beni geçti. Ben orada sanırım bir atak hatası yaptığım için madalyayı kaçırdığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Şampiyonanın yapıldığı yer ile ilgili bilgiler veren Emine Hatun Tuna, hava şartları ve parkur koşullarından dolayı çok zorlu bir şampiyona geçirdiklerini ifade etti. Havanın eksi derecelerde olduğunu vurgulayan Tuna; “Bulgaristan’ın kayak merkezinde yapıldı yarışma. Ve Bulgaristan’da şuanda kar var. Çamurun, karın olması ve havanın eksi derecelerde seyretmesi yarışma koşullarını daha da zorlaştırdı. Ama tabi o an herkes aynı durumdaydı” şeklinde konuştu.

Yarışmanın başından beri ilk üçün içerisinde yer aldığını aktaran Tuna, bundan önceki yarışmaların da çok zor geçtiğini ama balkan şampiyonalarının artık kendileri için biraz daha kolaylaştığını dile getirerek; “Balkan şampiyonalarında sürekli birinci oluyoruz çok şükür. Gençler kategorisinde Avrupa şampiyonluğu tarihte ilk defa oluyor. Çok mutluluk verici bir duygu” ifadesini kullandı.

Milli takım antrenörü Abdülmecit Ölçer’in gözetiminde çalıştığını söyleyen Tuna antrenörü hakkında da şunları aktardı: “Antrenörümle birlikte çok iyi diyalog halindeydik. O da inanıyordu şampiyon olacağıma. Çünkü ben onun inandığını gözlerinden okuyordum. Bu da benim için daha fazla güç kaynağı ve motivasyon oluşturuyordu.”

Bir madalya kazanmaktan ve özellikle bu madalyanın renginin altın olmasından dolayı çok mutlu olduğu görülen Emine Hatun Tuna; “Avrupa şampiyonu olmak kolay bir şey değilmiş bunu gördüm. Şuandaki hedefimiz Avrupa Büyükler Salon Şampiyonası. O da mart ayında Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde düzenlenecek. Orada bir madalya almayı çok istiyorum. İlk senem. Daha 23 yaş altıyım. Büyükler kategorisinde koşacağım. Biraz zorlanacağım ama elimden gelenin en iyisini yapacağım.” şeklinde konuştu. Önünde 23 yaş altı Avrupa Şampiyonası ve Üniversitelerarası Dünya Şampiyonluğu gibi iki önemli eşiğin bulunduğunu aktaran Tuna, “Bu iki yarışma da en iyi atletlerin katılacağı yarışmalar olduğu için 2016 Rio Olimpiyatlarının barajı niteliğini taşıyor. Bu barajı geçmeyi çok istiyorum. 2015 sezonu için planladığımız bunlar. Tabi ara ara Türkiye şampiyonalarına ve Balkan şampiyonalarına da katılacağım. Ama şuan madalya umudumuzun olduğu yarışma 23 yaş altı Avrupa Şampiyonası” diye konuştu.

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin spora bakışını da yorumlayan Emine Hatun Tuna; “Mustafa Kemal Üniversitesi’nin spora bakışı çok olumlu. Zaten üniversitede 2 yıldan beri millilik kontenjanı açıldı. Geçen yıl az milli öğrenci vardı. Bu yıl katılan milli öğrenci sayısında rekor var. Açıkta kalan öğrenciler bile oldu. Bu, okulun yatırımının güzel olduğu anlamına geliyor. Yoksa milli sporcular sadece okumak için okul tercih etmezler. Onlara destekleri de önemlidir. Mustafa Kemal Üniversitesi, bu konuda desteklerini esirgemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here