‘Mıcrocredıttoken’ 14 Ocak’ta Ön Satışa Çıkıyor

0
4

Yoksulların Finansmana Ulaşmasını Sağlayacak!

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un başlatmış olduğu yoksullara yönelik mikrokredi finansman modelinde yeni dönem başlıyor: Blokzinciri Teknolojisiyle Üretilen Mıcrocredıttoken (MCT) 14 Ocak 2022 tarihi itibariyle ön satışa çıkıyor.

MicroCreditToken, 2030 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, dünyada yoksulluğu azaltmak amacıyla sosyal yatırımcıları ve finansal kaynaklara erişim sıkıntısı yaşayan bireyleri bir araya getirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir platform olarak açıklandı.

TİSVA Kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül, MicroCreditToken (MCT) ile hedeflerinin Marsa gitmek değil, yoksulluğun olmadığı bir dünyaya ulaşmak olduğunu söylerken; “MicroCreditTokenın nihai amacı, Hepitalist bir dünyada finansal kaynaklara erişimi arttırarak yoksulluğu azaltmak ve dünyada mikrogirişimciye yönelik mikrokredi projelerinde kullanılan tek token olmaktır” dedi.

Yoksullara yönelik finansman sağlamak maksadıyla, MicroCreditTokenı, 14 Ocak’ta ön satışa çıkaracağını duyuran Akgül, bugüne kadar 64 ilde 93 şubeyle 200 binden fazla yoksul kadına, 1 milyar 250 milyon liradan fazla mikrokrediyi teminat ve kefalet olmadan verdiklerini hatırlattı.

Yoksulların işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak için finansal ve sosyal aracılık hizmeti sunduklarını anlatan Akgül, Finansman eksikliğinden dolayı mikrokredi arayışındaki yoksulların ihtiyaçlarının tam olarak karşılanamadığını ifade etti. Akgül, Finansman sorunu karşısında küresel mikrofinans sistemine ve sosyal girişimciliğe yeni bir ivme kazandırarak fon kaynağı oluşturmak için MicroCreditToken fikrini geliştirdiklerini kaydetti.

Akgül; “MicroCreditToken ile birlikte yoksullara mikrofinans hizmetleri sunarken; merkeziyetsizliği, şeffaflığı ve güveni esas alan Blokzinciri teknolojisinin temel değerlerinden yararlanılmasını amaçlıyoruz.

MicroCreditToken, dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar yoksula finansal sermaye desteği sağlamayı amaçlıyor. Böylece dünya genelinde yoksulluğun, sosyal girişimcilik ve mikrofinans vasıtasıyla ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması için mikro tedbirlerin alınması için, küçük bir sermaye olan mikrokredi stratejisi vasıtasıyla Hepitalist dünyada eşitliği, adaleti ve finansal kaynaklara ulaşım mümkün hale gelecektir” diye konuştu.

MicroCreditToken’ın dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan yoksullara yönelik mikrokredi uygulamasına fon sağlamak maksadıyla üretildiğini aktaran Akgül, toplam 2 milyar adet MicroCreditTokendan, 2022 yılında 300 milyon adet arz edileceğini söyledi.

MicroCreditToken, www.microcredittoken.com platformunda 14 Ocak 2022 tarihinde ön satışa sunulacak. Ön satıştan faydalanmak için web sitesini ziyaret ederek satış öncesi kayıt yaptırılabilir. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here