Korona Aşısının Yılda Bir Kez Yapılması Gerekli Olacak

0
4

BioNTech aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, Korona aşısının grip aşısı gibi yılda bir kez yapılmasının gerekli olacağını belirtti, ayrıca herkese tazeleme aşısı yaptırmayı tavsiye etti.

Şahin, Bild am Sonntag Gazetesine koronavirüs aşılarıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Uğur Şahin, bundan böyle koronavirüs salgınına karşı yılda bir kez aşılanmanın gerekli korumayı sağlayabileceğini ifade etti. Bugünlerde başlanan üçüncü aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden yükselteceğini ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha uzun süre etkili olmasını beklediğini belirten Şahin koronavirüs aşısının önümüzdeki dönemde, grip aşısında olduğu gibi yılda bir kez yapılmasının yeterli olabileceğini dile getirdi.

Dördüncü Aydan İtibaren Etki Azalıyor

Kendi şirketi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuğunun, aşı vurulduktan dört ay sonra azalmaya başladığını da vurgulayan Uğur Şahin, buna rağmen kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre aşının, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu ifade etti.

Prof. Uğur Şahin röportajında, tazeleme aşılarının yapılmasını da tavsiye ederek; “Booster (tazeleme) aşısı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here