Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Uluçay: “Bilinçsiz Spor Yapmayın”

0
1079

gelişim-bilinçli spor1Düzenli egzersizlerin, kalp sağlığı açısından gerekli olduğunu ifade eden Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Uluçay, bilinçsiz yapılan sporun ise kalp krizi ve ani ölüme neden olabileceğini belirtti.

Sağlıklı olmak ve kalmak için, spora başlamadan önce hekim görüşü almanın önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Abdullah Uluçay; “Geçtiğimiz hafta içerisinde ülkemizin önde gelen iş adamlarından biri spor yaparken kalp krizi geçirdi ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Yaşanan üzüntü verici bu olay sonrasında, iş ve günlük yaşantımızda ‘Tüp mide operasyonu geçirmek veya spor yapmak kalp krizini tetikler mi?’ sorusu soruluyor ve bu soruya bilinen kalp sorunu olanlar ve olmayanlar yanıt arıyor. İlk olarak, tüp mide operasyonu geçirmiş olmanın da kalp krizi için tetikleyici bir faktör olmadığını söylemekte fayda var, aksine bu operasyonu geçirenlerde uyku apnesi,  hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi riski azalıyor. Sağlıklı olmak ve kalmak için spora başlamadan önce hekim görüşü almakta fayda vardır. Profesyonel sporcuların belirli aralıklarla sağlık kontrolünden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle orta- ileri yaşlarda, kontrolsüz bir şekilde spora başlamak sorun yaratabilir. Koroner kalp hastalarında kalp sağlığı için tempolu yürüyüş yapılmasını öneriyoruz. Ev veya iş hayatındaki günlük koşuşturmaya ek olarak yürüyüş yapılmasını öneriyoruz. Yeni başlayacaklar için giderek artan mesafelerde olmak üzere, günlük en az 30 dakika kadar yürüyüş öneriyoruz. Haftada 5 gün kadar yürüyüş yapılmalıdır. Yemekten hemen sonra tempolu yürünmesi doğru değil, öğün üzerinden 2-3 saat kadar geçmeli. Çok soğuk havalarda rüzgâra karşı yürüyüş yapılmamalı. Yürünecek bölgenin eğimi düz olmalı, dik bölgelerde tempolu yürüyüş kalbin iş yükünü gereğinden fazla artırabilir. Kişinin egzersiz kapasitesi iyi ise hafif tempoda koşu da yapılabilir” açıklamasında bulundu.

“Düzenli Egzersiz Kalp Krizi Riskini Azaltır”

Egzersizin faydaları hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Abdullah Uluçay; “Düzenli egzersiz yapanlarda; bazı kanser türlerinin, şeker hastalığının, hipertansiyonun, inmenin, kemik erimesinin, obezitenin daha az görüldüğünü biliyoruz. Düzenli egzersiz yapanlarda depresyona da daha az rastlanıyor. Özetlemek gerekirse, orta ve ileri yaşlarda hekim görüşü alınmadan yapılacak patlayıcı güç gerektiren egzersizleri önermiyoruz. Örnek vermek gerekirse;  elli yaşında, düzenli egzersiz alışkanlığı olmayan bir erkek bireyin kalp sağlığını korumak için haftada 2 gün halı saha maçı yapması doğru değildir” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here