Kaçakçılık Girişimleri Artıyor

0
65

sınırda kaçakçılar2Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında önceki gün gece harekete geçen yaklaşık 4 bin kişilik kaçakçı grubunun, güvenlik birimlerinin 9 saat süren çabası sonucu püskürtüldüğünü, ele geçen 4 ton kaçak mazot da imha edildiğini bildirdi.

Genelkurmay yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Suriye hududunun Hatay kesiminin, Narlıca Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde motorlu devriye timi tarafından yaklaşık 200-250 araç, 3000 kişilik kaçakçı yaya şahıs ile Oğulpınar Hudut Karakolunun diğer kalan tüm cephesi boyunca toplamda 300-350 atlı şahıs tespit edildi.

Kaçakçılar, atlı gruplar ve araçlar saat 20.45’te Suriye tarafında toplandı ve kaçakçılık girişimine başladı. Kaçakçı gruplara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ve Türkçe ikaz yapıldı. Ancak, kaçakçı gruplar ikaza uymayarak hududa doğru ilerleyerek 11 farklı noktadan hududu geçmeye teşebbüs etti ve güvenlik güçlerini yoğun bir şekilde taşladı.

Bu durum üzerine, güvenlik güçleri tarafından havaya ve kontrollü bir şekilde, kaçakçı şahıs ve araçların yakın bölgelerine ateş edildi. Söz konusu grubun bulunduğu bölgeye göz yaşartıcı bomba da atılarak kaçakçılık girişimleri engellendi.

Yapılan müdahaleler sonucunda kaçakçılık girişimleri 26 Ağustos sabahı saat 6.20 itibari ile sona erdi ve 63 adet bidonda mazot olduğu değerlendirilen 3 bin 780 litre akaryakıt imha edildi. Olayla ilgili olarak Hatay İl Jandarma ve Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlıklarına bilgi verildi.

Cuma Gecesi de Hududu Geçmeye Çalıştılar

Son günlerde artış gösteren kaçakçılık kapsamında geçtiğimiz hafta sonu Türkiye-Suriye sınırında 3 bin 500 kişinin kaçakçılık girişimi püskürtülmüş, bir uzman erbaş ise atılan bir taş ile hafif yaralanmıştı.

Cuma gecesi saat 21.30 sularında 150-200 araç, 200-250 atlı ve 2500-3000 kişilik yayadan oluşan kalabalık bir grup Suriye tarafında toplanarak hududu geçmeye teşebbüs etti. Hudut Birlikleri, tarafından yapılan müdahale sonucu kaçakçılık girişimi Cumartesi sabahı 05.10 itibarıyla boşa çıkarıldı ve gruplar bölgeden uzaklaştı. Yapılan müdahale esnasında atılan taşlar nedeniyle bir Uzman Erbaş hafif bir şekilde yaralandı. Kaçakçıların muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapıldı ve geçişleri engellendi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here