İSTE’li Öğrencilerin Hazırladığı Projeler Yarışmaya Gönderildi

0
42

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri tarafından hazırlanan insansız hava araçları ve hidrojenle çalışan otomobil Teknofest’te yarışmak üzere İzmit’e gönderildi.

Merkez kampusta üretilen projelerle ilgili açıklamada bulunan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, her yıl üzerine katarak yeni projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Geçen yıl yarışmaya bir otomobille katıldıkları aktaran Rektörü Dereli; “Bu sene üç ekiple finale kaldık ve daha iddialıyız. katıldığımız iki otomobilden birisi elektrikli, diğeri de hidrojenli olarak çalışmaktadır. Biliyorsunuz elektrikli otomobillerden sonra hidrojenli araçlar gelecek yıllarda ticarileşecek. Elektrikli araçlara göre daha tasarruflu olacak. Onun için öğrencilerimiz tarafından geliştirilmesi çok çok önemlidir. Üniversiteler bazında baktığımızda hem hidrojenli hemde elektrikli otomobil yarışına katılan ender üniversitelerden birisiyiz. Tabi ki biz teknik üniversiteyiz bizden beklenen de zaten buydu. Kazanmaktan daha önemli bir şey var oda takım olmak” dedi.

Öğrenciler tarafından yaklaşık 9 ayda tamamlanan otomobiller ile insan hava araçları son kontrolleri yapıldıktan sonra bir kamyonete yüklenerek 14-22 Eylül’de İzmit’te gerçekleşecek Teknofest yarışmalarına katılmak üzere yola çıktı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here