İnsan Ticareti ile İnsan ve Çocuk İstismarı Bir Kez Daha Ele Alındı

0
24

Arsuz Belediyesi, Farkındalık Eğitimlerine Devam Ediyor

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin desteğiyle, Arsuz Belediyesi ve ECPAT Derneği işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de çocuk ticareti ve/veya emek sömürüsü amaçlı insan ticareti” konusunda farkındalık yaratmayı eğitimleri, Arsuz Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Eğitime; Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve halk katılım sağladı.

Eğitimlerin, yaklaşık 6 aylık sürede gerçekleştiğini belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven; “Avrupa Birliği, Avrupa konseyi, ECPAT ve Arsuz Belediyesinin ortak bir çalışması. Bu çalışma, hepimizin adını bile duyduğumuz zaman korktuğu ve sevmediği bir konu olan insan ticareti, insan ve çocuk istismarı. Bunlar çok ciddi ve önemli konular, sosyal konulardır. Tüm dünyada olmakla birlikte, Türkiye’de de maalesef karşılaştığımız önemli bir yaradır.

Bununla ilgili toplumu bilinçlendirme projesidir bu. Bu projenin sonlarına doğru geliyoruz ama başka şekillerde devam ettirmek istiyoruz. ECPAT ile birlikte Çocuk Hakları ve Danışma Merkezini kurduk. Dünyada fakirliğin, yoksulluğun derinleştiği, insanlar ve ülkeler arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin oluştuğu bir ortamda bu gibi konular, daha da artıyor günümüzde. Yani insan ticareti, fuhuş, zorla çalıştırmaya kadar değişik şekillerde karşımıza çıkıyor. Çocuk istismarı yine hiç ummadığımız bir durumda karşımıza çıkıyor. Bunlar çok önemli konular” ifadelerini kullandı.

Halkın katılımına açık olan farkındalık eğitimi; Emekli Cumhuriyet Savcısı ve Adalet Bakanlığı Müfettişi Orhan Güldiker, Prof. Dr. Hilal Özcebe ve Dr. Psikolog Esra Güven tarafından gerçekleştirildi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here