İHD, Dörtyol’daki Yıkımları Yakından Takip Etti

0
42

“Dava Süreci Henüz Sonlanmamışken Tahliye ve Yıkım Kararı Verilmesi Hukuk Dışıdır…”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, yazılı bir açıklama yaparak, Dörtyol ilçesi Özerli Mahallesi’nde evlerin yıkım kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şube eş başkanları Coşkun Selçuk ve Ayten Kılınç tarafından mahalledeki yıkımların gözlemlendiği kaydedilen açıklamada tespit edilen hak ihlalleri de kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yapılan başvuru üzerine İnsan Hakları Derneği İskenderun Şubesi 10 Şubat 2022’de Hatay’ın Dörtyol ilçesi Özerli Mahallesi’nde evlerin yıkım kararı ile ilgili şube eş başkanları Coşkun Selçuk ve Ayten Kılınç tarafından mahalledeki yıkım gözlemlenerek ve orada yaşayan halkın görüşlerine başvurularak durum tespiti yapılmıştır.

Mahalleye gidildiğinde bütün giriş çıkışların polislerce tutulduğu, polislerin elinde mahalle sakinlerinin isimlerinin bulunduğu listeler olduğu ve listede ismi olanlar dışında kimsenin mahalleye sokulmadığı gözlemlendi.

250 Kişinin Evlerinin Yıkımına Başlandı

Mahalle sakinleri ile yapılan görüşmelerde, adlarının raporda geçmesini istemeyen mahalle sakinleri; Hatay Dörtyol ilçesi Özerli Mahallesi’nde 30 yıl boyunca ecrimisil vergisi ödeyen ve yapı kayıt belgesi olan 72 hane, 250 kişinin evlerinin yıkımına başlandığını Kasım ayında yıkım ve tahliye kararı verilen saha için yürütmenin durdurulması için açılan dava nedeniyle yıkımın gerçekleştirilemediğini belirttiler.

Defalarca Dörtyol Kaymakamlığı’na gittiklerini, verilen mücadelenin ardından imar barışı ile resmi nitelik kazandırılan ve 30 yıldır ecrimisil bedelleri ödenen 72 haneden zorla tahliye edilmek istendiklerini, bölgede 150’ye yakın evin dere yatağında bulunduğu gerekçesiyle belediye ekiplerince yıktırıldığını, 72 hane sahibinin yıkım kararının durdurulması için Hatay İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açtıklarını ve dere yatağında bulunduğu gerekçe gösterilerek yıkım kararı verildiğini ifade etmektedirler.

İnsanlar Evlerini Boşaltmak İstemiyor

Görüşlerine başvurduğumuz halkın talepleri var, buradan ayrılmak istemiyorlar. Hiçbir yazılı bildirim, tebligat olmadan bir günde bu insanlar evlerini boşaltmak istemiyorlar. Hukuki sürecin bitmesini ve konu ile ilgili karşılarında bir muhatap istiyorlar.

Yaptığımız gözlemler sonucunda yıkım sırasında halk ile polis arasında gerginlik yaşandı. Bölge sakinlerinin çoğu yaşlı olması nedeniyle birçok yaşlı fenalık geçirerek sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Tespit edilen hak ihlalleri şöyledir; 1) 30 senedir ecrimisil ödedikleri ve imar barışından yararlanarak resmi nitelik kazandırılan evlerinden yurttaşlara dayatılan tahliye ve yıkım hukuk dışıdır. 2) Tahliye ve yıkım tebliğinin ilgili yurttaşlara tahliye tarihinden sadece bir hafta öncesinde bildirilmiş olması. 3)Özerli sakinlerinin dava süreci henüz sonlanmamışken tahliye ve yıkım kararı verilmesi hukuk dışıdır. 4) Özerli mahallesinde bulunan 72 hanede yaşayan 250 yurttaşın barınma hakkının sağlanamaması halkın barınma hakkına aykırıdır.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here