HATSU, Uygulanacak Olan İçme Suyu Tarifesini Açıkladı

0
72

hatsu-açıklama1Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su fiyatlarıyla ilgili kamuoyunda yer alan çeşitli spekülasyonların önüne geçmek için 2015 yılında uygulamaya konacak olan içme suyu fiyatlar tarifesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde anlaşma sağlanan su fiyatları ile ilgili fiyat cetvelini hatırlatan Genel Müdürlük, yeni fiyat cetveline göre; 0-20 m3 için 2 TL, 20-35 m3 için 3 TL, 35 ve üstü m3 için 4 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

HATSU İdaresi, uzun zamandır sayaçları okunmayan mahallelerde sayaç okuma işlemine başlandığının altını çizerek, 2015 yılındaki ilk okumanın, 2014 fiyatlar tarifesine, yani zamsız fiyat tarifesine göre yapılacağına dikkat çekti.

Genel Müdürlük, bundan sonra iki ayda bir faturaların okunacağını da belirterek, yüksek görünen faturaların iki aylık fatura olduğunu da hatırlattı.

Sayaçları geç okunan vatandaşların mağdur olmaması adına ilk faturaların zamsız fiyatlar ile faturalandırılacağını belirten Genel Müdürlük, vatandaşlara gelecek faturanın taksitlendirilebileceğini fakat bu taksitlendirme işlemi için de yasalar çerçevesinde vade farkı yansıtılacağını bildirdi.

HATSU’ya karşı, su fiyatlarına yüksek oranda zam yaptığı gerekçesiyle linç kampanyası başlatan çevrelerin açıklamalarını soğukkanlılıkla izlediklerini ifade eden HATSU Genel Müdürlüğü, devir tasfiye komisyonu tarafından HATSU’ya eski ilçe belediyelerinin ödemesi gerekip de ödemediği 102 Milyon TL’si elektrik borcu olmak üzere toplam 573 Milyon 860 Bin TL’lik borç bırakıldığını vurguladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin ortaklaşa aldığı kararın HATSU’ya ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne mal edilmesinin vicdani olmayacağını belirten idare, 573 Milyon 860 Bin TL’lik borcun ödenmesinin kanuni bir zorunluluk olduğunu ve mevcut borcun ancak bu şekilde ödenebileceğini bildirdi.

Genel Müdürlük, HATSU’nun 2015 yılında yatırım yapabilmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin bütçe revizyonuna gitmesi gerektiğine de dikkat çekerek, HATSU bütçesinin revize edilmemesi halinde 2015 yılının susuzluk ve kanalizasyon sorunlarıyla boğuşma yılı olabileceğini açıkladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here