‘Girişimci Anneler Günü’ Etkinliğine Yoğun İlgi

0
41

Yeşim Ugutmen, “Emeğiyle Üreten Kadınlarımızın Yanındayız”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde, girişimci bayanların Hatay yöresine has ürünlerinden oluşan el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı sergi düzenlendi.

İTSO’da düzenlenen, Erzin, Dörtyol, Payas, Antakya, Defne ve İskenderun’dan bayan girişimcilerin katıldığı sergide ürünler katılımcılar tarafından beğenildi. Sergiyi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyesi Yusuf Yılmaz, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez birlikte gezerek Girişimci kadınlardan ürettikleri ürünler hakkında bilgiler aldılar.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, stantları gezerek Girişimci Kadınların Anneler Gününü kutladılar ve onlara karanfil takdiminde bulundular. Serginin ardından İTSO ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle düzenlenen panele geçildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan TOBB İl kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen; “Son yıllarda toplumun her alanında büyük bir atılımla aktiflik içerisinde olan kadınlarımız özellikle çalışma hayatı içerisinde hızla artan bir oranda yer almaya başlamışlardır. Bugün bu panelin düzenlenmesi için bir aydır yoğun bir gayret sarf ettik. Bugün burada kadın girişimcilerimiz ve sergi açan stantlardaki tüm girişimcilerimize teşekkür ediyoruz ve özellikle Defne Kadın Üretim Kooperatifi üyesi 6 çocuk annesi kadın girişimcimiz Münevver Ezelsoy’a teşekkür ediyoruz. Kendisini çok iyi ifade etti, ‘Ekonomiye katılmak istiyorum, projem var beni destekleyin’ dedi.

Gurur duyuyorum sizinle. Hatay Kadın Girişimciler Kurulu olarak siz ve sizin gibi girişimcilerimizi başlangıç olarak görüyorum. Bugün Payas, Erzin Dörtyol’dan gelen stant açan bütün bayanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Sizler bizim emekçi kadınlarımızsınız ve sizleri böylesi anlamlı bir günde Anneler Gününde buluşturmak istedik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz. Hatay Kadın Girişimciler Kurulu olarak sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonraki üretkenliğimiz birlikte olacak. Sizlerle yeni projelerde, yeni atılımlarda birlikte hareket edeceğiz” dedi ve desteklerinden dolayı İTSO yönetimine de teşekkür etti.

Daha sonra söz alan İTSO Başkanı Levent Yılmaz, organizasyonun Anneler Gününe denk gelmesinin daha da anlamlı olduğunu kaydederek; “Özellikle, KOSGEB tarafından uygulanan Girişimcilik Destek Programı, girişimciliği teşvik etme ve yaygınlaştırma konusunda önemli bir yere sahiptir. Bizler de İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, uzun süredir odamız bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB İskenderun Temsilciliğimiz ile üyelerimize hizmetler vermekte, özellikle girişimcilik eğitimleri düzenlemek suretiyle yüzlerce kadının KOSGEB Hibe ve Kredi desteklerinden faydalanmasını sağlamaktayız. Oda olarak kadın girişimciliğe verdiğimiz öncelik ve önem neticesinde kadınların ticari hayata daha fazla entegre olmalarını sağlamak amacıyla birtakım projeler üretmekte ve hayata geçirmekteyiz” dedi.

Uzman Handen Köse; “Milli Teknolojiyi Kadınların Omzunda Geliştireceğiz”

TOBB Girişimcilik Müdürlüğünden Uzman Handan Köse de söz alarak; “TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde 2007 yılında bir Kadın Girişimciler kurulu kuruldu. Bugün 81 ilde teşkilatlandık ve Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin Girişimci kadından oluşan Türkiye’nin en geniş girişimci kadın ağına sahibiz. Mart ayında seçimlerimizi tamamladık. Yeni bir kadroyla yolumuza devam ediyoruz. Veri tabanımızda şu an ne yaptığı belli yaklaşık 7 bin kadın girişimcimiz var. Kurumumuz Türkiye genelinde değişik faaliyetlerde bulunmaktadır.

Hatay Kadın Girişimciler Kurulumuz iki faaliyetimizi yürütüyor. Bir tanesi Geleceği Yazan Kadınlar projesi, TOBB ve TURKCELL bu projeyi Türkiye’de 24 ilde gerçekleştiriyor. Burada amacımız Türkiye’deki kadınlarımızı teknolojiyle buluşturmak. Kadınların teknolojik anlamda daha çok var olmasını sağlamak, yerli ve milli teknolojiyi belki de biz kadınlarımızın omuzlarında geliştireceğiz diye düşünüyorum. Kasım ayı gibi bu projeyi sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Bir de ‘Kız kardeşim’ projesi yürütüyoruz. TOBB Hatay Kadın Girişimcilerimiz de proje ortağı. Bu projede yaklaşık 9.300 kadına finansal okuryazarlık, internet güvenliği sosyal medya kullanımında dersler veriliyor.

Bunların 500 tanesini mülteci kadınlar oluşturmaktadır. Proje 2019 yılında devam ediyor. Bu projeye ek olarak yerel lezzet programını açıkladık. Başvuru süresini 31 Mayısa kadar uzattık. Amacımız yerel lezzetlerin ortaya çıkartılması. Hatay’ın da bu yerel lezzet programından bir kadın girişimci çıkartmasını çok arzu ederiz. Çünkü Hatay mutfağı kendine özgü çok özel… Bu gün bizleri sizlerle buluşturan İTSO yönetimine ve TOBB İl Kadın Girişimcilerimize teşekkür ediyorum ve tüm Girişimci kadınlarımızın da Anneler Gününü kutluyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan Konuşmaların ardından TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul üyesi Cevahir Han yönetim kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, Türkiye’nin Yerli ve Milli Gyrocopter üreticisi Burcu Aydemir, Dodi Eğitim Kurumları müdürü Gülser Yiğit ve Payas Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Gökçe Görenli, başarı hikayelerini kadın girişimcilerine anlatma fırsatı buldular.

Panel sonunda konuşmacılara kahve ve fincan takımından oluşan plaketler takdim edilirken, TOBB İl Kadın Girişimciler kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen’e ve İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’a da organizasyonun düzenlenmesindeki katkılarından dolayı plaket takdim edildi. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here