Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri Doludizgin Başladı

0
96

13’cü Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri, geçtiğimizi hafta sonu Arsuz’da doludizgin start aldı. 31 Ağustos’a kadar sürecek etkinliklerin bu yılki ana teması ‘yaşamak birer-birer ve hep beraber’ olarak belirlendi.

13’cü Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliği, Arsuz sahilinde kumsalda düzenlenen ve Kemal Akdoğan, Soner Çiftçioğlu, Alper Es ile Deniz Şahin’in seslendirdiği ‘Deniz Kokulu Şarkılar Konseri’ ile başladı. İzmir Milletvekili ve Füsun Sayek’in kızı Selin Sayek Böke, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkanı Av. Faik Çekin’in de katıldığı kumsaldaki konsere Arsuzlular da yoğun ilgi gösterdi. Değişik sanatçılardan eserlerin birlikte seslendirildiği konser öncesi konuşan Prof. Dr. İskender Sayek, fona verilen destekle burs verilen öğrenci sayısının 32’ye ulaştığını söyledi. Sayek, konuşmasını Nazım Hikmet’in dizeleriyle tamamladı.

Etkinlikler Tüm Hızıyla Sürecek

5 Ağustos Pazartesi günü (bugün) de çocuklara yönelik düzenlenecek ve Yeliz Eraslan’ın yönetiminde yapılacak Bilim Haftasının ilk günü etkinliği yapılacak. Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerin büyük bölümü, Arsuz’daki İskender Sayek İskender Sayek Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak. XIII. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliklerinin müzik bölümünde, Grup Storia sahne alacak. Seda Baykara ve Günay Tuzkaya’nın Sahne ve Film Müzikleri yer alacak, Ahmet Kanneci ve Özcan Dal’ın gitar dinletisi olacak ve Naz Evren ve arkadaşlarının Pik Up Çello Grubu Konser verecek. Etkinlikler kapsamında Dr. İlber Ortaylı ve Dr. Venos Zahariyadis, tarih üzerine söyleşi yapacak. Suat Özçağdaş da gençlere yönelik ‘sosyal inovasyon’ konusunda bilgilendirme yapacak. Ayrıca, Demet Kayıran’ın “Yarınım aydınlık olsun” belgesel gösterisi yapılacak, kız çocukları ve kadınların toplumsal sorunları da Demet Kayıran, Dr. Şevkat Bahar Özvarış ve Türküler Erdost tarafından tartışılacak.

İskenderunlu yazar Ayla Kutlu da “Bendeki Hatay” konulu söyleşi yapacak. Grup Storia konseri, film ve dizi müzikleri, Pik Up Cello grubu ile gitar konserlerinin yer alacağı etkinlikler kapsamında yazar Ayla Kutlu ‘Bendeki Hatay’ söyleşinde bulunacak, Talin Azar, Dr. Ali Özyurt ve Dr. Özdemir Aktan kitaplarını tanıtacak; Suat Özçağdaş da ‘Sosyal inovasyon’ üzerine söyleşi yapacak. Dr. Yaşar Anlar ‘Çocuklarda alerji’, Dr. Kemal Doğan, Ayhan Göktaş ve Gülten Akkaya ‘İyi tarım: Doğru gübreleme’ Dr. Ali Çerkezoğlu ‘Hekimin sosyal sorumlulukları’, Dr. Vedat Bulut ‘2030’da hekimlik nasıl olacak’, Dr. Şükrü Hatun ve diyetisyen Tuğba Gökçe ‘Tip 1 diyabet ve tedavisinde güncel durum’ konulu söyleşiler yapacak, tıp eğitimi çalıştayı düzenlenecek, Prof. Dr. İskender Sayek genel cerrahi polikliniği, Dr. Ercüment Alpaydın göz hastalıkları polikliniği, Dr. Çigdem Doğramacı ‘benlerimizi tanıyalım’ adlı dermatoloji polikliniği, Dr. Nikola Azar ortopedi polikliniği etkinlikleri de yapılacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here