“Emekçilere Rağmen Yasalar Çıkarsa Alanları Dar Ederiz”

0
92

kesk eylem1KESK Üyeleri Dün Grevdeydi!

“Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz! Bütçeden hakkımızı istiyoruz!” düşüncesi ile yola çıkan KESK’e bağlı sendikalar, dün İskenderun’da üstgeçidin oradan sloganlar eşliğinde Atatürk Anıt Alanına kadar yürüdüler. Ak Parti aleyhinde sık-sık sloganlar atan KESK üyeleri; “Emekçilere rağmen yasalar çıkarsa alanları dar ederiz” dediler.

KESK üyeleri İskenderun’da da eylemdeydi. Üstgeçit önünde toplanan KESK üyeleri, kortej halinde yürüyüşe geçtiler. İnönü İlkokulu giriş kapısına “Bu İşyerinde Grev Vardır!” yazısını astıktan sonra Atatürk Anıt Alanına kadar sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde yürüyüşlerini gerçekleştiren ve alanda davul-zurna eşliğinde halaylar çeken KEKS üyeleri buradan hükümete seslendiler.

KESK adına konuşan Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk; “Bugün iktidara geldiği tarihten bu yana emekçilere işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlikten başka bir hayat sunmayan AKP’nin yağma ve talan bütçesine karşı sesimizi yükseltmeye, bütçeden hakkımızı talep etmeye geldik. Bugün bir kez daha emek için, halk için bütçe demeye geldik. İki gündür devlete egemen olan güçler arasındaki kavgayı izliyoruz. Bu kavga aslında bütçenin kimlerin bütçesi olduğunu ve rantın kimler arasında nasıl paylaşıldığını ortaya koyuyor. Güçler arasındaki bu mücadelenin yükselmesini diliyoruz. Yükselsin ki bizler de her gün daha fazla yoksullaşmamıza neden olanların kimler olduğunu daha doğru öğrenelim” dedi.

kesk eylem4

Selçuk, insanın insanı sömürmediği; hiçbir halkın dil, din, kültür farklılıkları nedeniyle baskı görmediği; İnsanların açlıktan ölmediği; çocukların savaşlar sonucunda anasız babasız kalmadığı;  Milyonların işsizliğe, açlığa, sefalete ve güvencesizliğe mahkûm edilmediği;  Doğanın talan edilmediği; Türkiye’de, Ortadoğu’da ve bütün dünyada barışın, kardeşliğin, eşitliğin, adaletin ve da­yanışmanın hüküm sürdüğü bir gelecek istediklerini de önemle vurguladı.

Ülke 11 Yıldır Fitne-Fesatla Yönetiliyor

Bu geleceği birlikte kuracaklarını da sözlerine ekleyen Selçuk; “Bu düzende hangi taş kalksa altından yolsuzluk, kokuşmuşluk çıkıyor. Ülkeyi 11 yıldır fitne fesatla yönetenlerin tüm yaptıkları ortada. AKP dilediği gibi kaynakları topluyor, kullanıyor ve dağıtıyor. Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantiyeci sermayenin cebine aktarılıyor. Bu kaynaklar barış için değil, savaş için harcanıyor! Bütçeyle ilgili taleplerimizi bir kez daha ilan ediyoruz; kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini, istiyoruz!” diye konuştu.

kesk eylem6

Söyleyecek Çok Sözümüz Var!

Herkese eşit hizmet üreten bütçe istediklerini ifade eden Selçuk; “Bizler, savaşın, rantın, gericileştirme projelerinin maliyetlerini ödemeyi reddediyoruz! Bu bütçeyi kabul etmiyoruz! Kaynakları faiz olarak sermayeye aktaran değil herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir kamu hizmeti üreten bir bütçe istiyoruz! Kamuda istihdam eksikliğinin giderildiği, tüm çalışanların iş ve ücret güvencesinin sağlandığı; Gelir Dağılımında Adaleti Sağlayan Bir Bütçe İstiyoruz!

Aileleri ile birlikte 15 milyonu aşkın kamu emekçisinin, emeklinin taleplerini yok sayan, emekçilerin alın teriyle kazanılmış hakları çöpe atan, yoksulluğu dayatan satış sözleşmesini tanımıyoruz! Onlar da biliyorlar, söyleyecek daha çok sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Bu ülkenin eğitiminden sağlığına, adaletinden ulaşımına kamu hizmeti üretenleri olarak AKP hükümetini uyarıyoruz! Kurduğunuz karanlığın parçası olmayacak, savaşın-rantın-sömürünün, gericiliğin bütçesini kabul etmeyeceğiz! Emeğin, halkın olmayan bu bütçenin derhal geri çekilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından bir süre halay da çeken KESK üyeleri, yapılan eylemin ardından sessizce dağıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here