Dr. Yılmaz; “Ateşi Çıkar Çıkmaz Antibiyotik Vermeyin”

0
90

gelişim hastanesi11Dr. Yılmaz, Çocuklarınızı Gripten Korumanın Yollarını Anlattı…

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi, sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. Bugünlerde yaygınlaşan ve 7’den 70’e herkesi etkileyen grip salgını nedeniyle Dr. Gani Bahadırlı 75’nci Yıl Anaokulu’nda sağlık taraması yapan Özel Gelişim Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Doktor Salih Yılmaz, grip salgını döneminde antibiyotik kullanımının doğru olmadığını söyledi.

Çocukların gripli kişilerle aynı ortamda bulunmasının ciddi bir risk oluşturduğuna dikkat çeken Doktor Salih Yılmaz, gribal enfeksiyona maruz kalan çocuklarda istirahat ve beslenme düzeninin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle çocuklarda seyreden yüksek ateşi kontrol altında tutmak, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek gerektiğini belirten Doktor Salih Yılmaz, evdeki ilaçları denemek yerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Grip salgını döneminde çocukların ateşi çıkar çıkmaz direk antibiyotiklere başlamalarına asla önermiyorum. Çocuğun ateşini kontrol altında tutmak, beslenmesine, uykusuna sıcak-soğuk geçişlerine önem vermek lazım. Ateşi kontrol altında tutulsun, beslenmeye dikkat edilsin, bu grip salgınında en büyük silahımız bu. Yine içinden çıkamadıkları bir durum olduğunda gerek acil bir durum olduğunda acil servis gerekse çocuk doktorlarına giderlerse çok daha doğru ve düzgün bir iş yapmış olurlar. Bu grip damlacık yoluyla dediğimiz çocuğun öksürmesiyle hapşırmasıyla, tükürükle havada asılı kalabilen virüslerle bulaşabiliyor. Virüs başladığı ve belirti verdiği zaman bunun çocuğu evde istirahat etmesi, arkadaşlarının arasına girmemesi çok daha doğrusu tabi ki. Çocukların grip olmayan çocuklarında grip olan çocukların aynı ortamda bulunması sıkıntı oluşturur. Ama çocuk istirahat ettikten sonra bulaştırıcılık dönemi çocuğun bağışıklık sisteminin yükselmesiyle kısa tutulabiliyor. o zaman okula dönüş süresini de kısalmış oluyor. Bu şekilde daha düzgün bir iş yapmış oluyoruz.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here