Denizciler Atıksu Arıtma Tesisi ile Çevre Kirliliği Önlenecek

0
209

denizciler atıksu tesisi1Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun ilçesinde yapımı tamamlanan Atıksu Arıtma Tesisi’nin incelenerek faaliyete geçtiğini duyurdu. İskenderun ilçesi Denizciler Mahallesi’nde kurulan Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde, Eşşekgeçmez deresine direkt deşarj edilen ve İskenderun Körfezini kirleten atıklar engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oldu.

Denizciler-Bekbele Atıksu Arıtma Tesisi, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Adana Bölge Müdürlüğü ve HATSU Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan geçici kabul komisyonunca gerekli incelemeler yapılarak faaliyete başladı.

denizciler atıksu tesisi2

Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi ile çalışan tesis, İller Bankası’nca ihale edilip, denetimi İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü ve HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı’nca müştereken yürütülüyor. Tesiste evsel atık suyun “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak ortalama %90 giderim verimi ile İskenderun Körfezine deşarjı sağlanıyor. Sahil şeridi boyunca denize girilmesi sağlık açısından tehlike arz etmekte iken tesisin işletmeye alınması ile birlikte “Çevre Kirliliği” önlenmiş ve “Daha Sağlıklı Koşullarda Sahil Şeridi” sağlanmış oldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here